svjetionik.scri.hr

SEZONA 2022: Već razmišljaš o sezonskom poslu? Ove stvari imaj na umu!

Travanj je, ljeto kao da je sve bliže, a s njime i more, prijatelji, druženja, ljenčarenje i izleti. No, naravno, s obzirom na „turističku klimu“ države u kojoj živimo, za mnoge studente bliži se i rad tijekom ljetnih praznika.

Mnogi već sada počinju razmišljati o sezonskom poslu, a kako bi priprema za njega bila još bolja i uspješnija (bez neugodnih iznenađenja) – evo par naših savjeta.


Pronađi par poslova koji te zanimaju!

Prvi je korak, naravno, pronaći posao.

Dobre stranice za pronalazak sezonskog posla su jooble.hr, sezonac.hr, burza rada, danasradim.hr i slično. Također postoje i mnoge facebook grupe u kojima se objavljuju ponude sezonskih poslova. Osim web i facebook stranica, postoje i poslodavci koji prijavu i zapošljavanje provode putem vlastitih web stranica. Primjeri ovakvih većih poslodavaca, najčešće lanaca hotela su: Valamar, Plava Laguna i Maistra. Najbolje je izabrati par poslova koji se čini dobrim i isplativim, te nakon toga treba odraditi eliminaciju.

Razgovor s poslodavcem

Nakon pronalaska poslova koji te zanimaju i koji ti odgovaraju preporučujemo razgovor s poslodavcem, bilo telefonski ili uživo, no najbolje je razgovor odraditi uživo.

Izuzetno je bitno, no ne i jednostavno pronaći dobrog poslodavca. Tijekom razgovora obrati pozornost na dojam koji poslodavac ostavlja, što očekuje od tebe i što ti možeš očekivati od njega.

Neka od pitanja za poslodavce (okvirno):

  1. Kakav tip lokala/objekta vodite, kakva Vam je klijentela?
  2. Koliko ljudi imate zaposleno?
  3. Koliki je kapacitet lokala, objekta i slično?
  4. Koliko sati dnevno se radi?
  5. Nudite li slobodan dan?
  6. Kolika je satnica?
  7. Koliko je po Vašem iskustvu, moguće zaraditi od napojnica na mjesečnoj bazi?

Vodi brigu o smještaju!

Itekako je bitan smještaj. Uvijek od poslodavca traži slike smještaja ili ako si u blizini, da sam smještaj vidiš uživo. Ako se dijeli soba, bitan je i broj osoba u sobi. Također, lokacija smještaja jedan je od najvažnijih faktora. Idealno je da je mjesto rada u blizini, uz mogućnost da do njega dođeš pješke. Osim mjesta rada bitna je i blizina trgovina (za kupnju osobnih potrepština i slično). Ako je neki market u blizini super, iako su isti u malim turističkim mjestima podosta skupi. Stoga provjeri na vrijeme i taj detalj.

Raspitaj se za radno vrijeme!

Radno vrijeme igra veliku ulogu pri odabiru sezonskog posla. Mnogi poslovi nude dvokratno radno vrijeme, neki rade samo popodne, neki samo navečer. Također ne radi se svugdje isti broj sati, a neki poslodavci nude slobodan dan. Pitanje radnog vremena jedno je od pitanja koje je korisno postaviti poslodavcu prilikom razgovora.

Uspostavi dobru satnicu

Uglavnom, u dva-tri mjeseca rada na sezoni zaradi se dovoljno za živjeti sasvim solidan studentski život tijekom cijele akademske godine. Imajući ovo na umu, bitno je uspostaviti satnicu koja ti odgovara. S obzirom na satnicu i radne sate izračunaj kolika bi ti otprilike bila mjesečna plaća bez napojnica (ako tvoj odabir uključije takav tip posla), te procijeni ako je to za tebe dobar iznos.

I da – ovo je najvažnije: nikako nemoj pristati raditi bez studentskog ugovora – ugovor daje sigurnost da ćeš ipak na kraju dobiti svoju plaću.

Sretno u pronalasku posla.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme