U prostoru galerije Studentskog kulturnog centra u Rijeci postavljena je izložba pod nazivom ‘’Od manjka glava ne boli’’, koja predstavlja umjetnički rad Diane Zubak – mlade umjetnice i studentice Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, a koja ostaje otvorena do 9. veljače 2022. godine.
Autorica je putem trinaest analognih fotografija žena oboljelima od karcinoma dojke odlučila prikazati narav i utjecaj te bolesti, te istovremeno umjetnički predočila i borbu protiv predrasuda prema oboljelima od karcinoma.
Kroz ovaj projekt predstavljaju se priče koje nas potiču na razmišljanje, a konačni cilj koji proizlazi iz ovakvog uprizorenja je razumijevanje i prihvaćanje, s kojim kolektivno možemo podići svjesnost u borbi protiv svih zloćudnih bolesti.
Tim povodom ugostili smo Dianu koja nam je odgovorila i na nekoliko pitanja u vezi same izložbe, ali i njenog umjetničkog rada, općenito.
Što te je potaklo na pokretanje jednog ovakvog projekta?
-Na pokretanje ovog projekta potaknula me prvenstveno dijagnoza moje majke koja je 2019. oboljela od karcinoma dojke. To ljeto imala je operaciju, krenula s terapijama i na zračenje. Naivno sam mislila kako je to kraj svega i da je “pobijedila rak”. Nažalost, ubrzo shvatiš malo veću ozbiljnost same dijagnoze i kako ta borba i neizvjesnost u određenim situacijama traje uvijek, a ti se samo naučiš živjeti s tim. Godinu dana nakon mamine operacije i općenito razmišljanja o cijeloj tematici raka shvatila sam kako ljudi uopće nemaju pobuđenu svijest oko bitnosti samopregleda i odlaska na preglede, pogotovo mladi. Tada sam imala 23 godine i shvatila kako ni jednom nisam obavila samopregled dojke i ta pomisao mi je došla kao čvrga u glavu, koja je onda u meni pobudila valove ideja iz čiste potrebe za rješavanjem problema. Nisam doktorica ili znanstvenica, ali sam htjela upregnuti sve svoje kreativne vijuge kako bih pomogla na način na koji ja najbolje znam. Nakon nekog vremena projektu se pridružila i moja mama koja je cijelo to vrijeme dijelila svoja iskustva i priče preko društvenih mreža. Dogovorile smo se, zajedno ćemo, ja imam vizuale, ona riječi, a obje istu motivaciju – stvoriti mjesto edukacije, utjehe i inspiracije. Za druge, ali i za nas dvije.
Podizanje svijesti
Što bi rekla da je poruka ove izložbe?
-Poruka ove izložbe je kako i kaže sam naslov – Od manjka glava ne boli. Citirat ću sam opis izložbe “Žena bez dojke nije manje žena, samo zato što joj nedostaje dio tijela. Žena bez kose ne prestaje biti žena, samo zato što joj je otpala kosa u borbi protiv bolesti. Svaka osoba oboljela od karcinoma ostaje ono što je i bila, osoba sa željama, potrebama, planovima, emocijama kao i svaka zdrava osoba.“ Imam puno želja i poruka koje želim prenijeti s ovom izložbom, ali primarna i ona meni najbitnija je PODIĆI SVIJEST, i to u caps locku. 🙂
Želim da posjetitelji shvate ovaj moj povik ozbiljno, želim da nakon ove izložbe svaka žena ili muškarac kada dođe doma, stane pred ogledalo i obavi samopregled. Druga stvar, ali nikako manje bitna, želim pokazati kako na kreativan način možemo pomoći ljudima koji se bore s karcinomom. Sigurna sam da kod mojih kolega, mlađih i starijih, postoje genijalne ideje koje bi znatno mogle olakšati život onima kojima je to najpotrebnije, kada bi se realizirale.’’
Studio Rozi
Koji bi bio idući projekt ili na čemu trenutno radiš? Što još možemo očekivati?
-Osim što trenutno svaki dan s mamom radim na Mamo.hr i osmišljavam načine kako ga dalje unaprijediti, u Zagrebu sa svojim prijateljicama vodim Studio Rozi. Djelujemo kao umjetnički kolektiv na području Zagreba, a i tamo ću između ostalog postaviti izložbu “Od manjka glava ne boli” i to od 11.2. do 13.2.2022.
Možete očekivati još ovakvih projekata, zasigurno. Mislim da, i da želim, ne bih se mogla udaljiti od ove tematike. Shvaćam da su ovakve stvari nešto čime se želim baviti. Često me kroz život i moju umjetničku edukaciju mučilo što želim s tim sposobnostima. Na koncu sam shvatila kako želim biti od društvene koristi, pomagati. Svijet je ljepše mjesto kada smo tu jedni za druge.’’
Ovu izložbu možete pogledati u SKC -u od 17 do 20 sati.
Budite i vi dio borbe protiv stigmatizacije oboljelih žena i saznajte više o životu snažnih žena, koje kroz svoje osobne priče izražavaju emocije koje su ih pratile u borbi protiv ove zloćudne bolesti.
Karcinom dojke je zloćudna bolest koja može pogoditi bilo koga od nas, te samopregled i preventivni pregledi su preporučivi koraci prema ranom otkrivanju ovu bolesti. Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke omogućava svim ženama da obave besplatan mamografski pregled. Sve što je potrebno – je samo jedan poziv.
Više saznajte ovdje.
(tekst: Tea Fajt, foto: Paola Tončić, Facebook).
(