U tijeku je humanitarna akcija Međunarodne udruge medicine Hrvatske – Cromsic pod nazivom Ormar ljubavi. U okviru ovog projekta prikuplja se odjeća, a koja će se kasnije prodavati na buvljaku. Sva sredstva idu mališanima koji se liječe na Zavodu za dječju hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku KBC-a Rijeka. Stoga doniraj i pomogni malim borcima!
Neki ciklusi prikupljanja odjeće su se održali, odaziv je bio dobar, a sljedeći se održava već sutra (srijeda, 8. veljače) na Medicinskom fakultetu u Rijeci od 18 do 20 sati.
Odjeća koja se prikuplja mora biti u dobrom stanju, ne smije biti oštećena, a najbolje bi bilo da je i oprana. Prikuplja se i obuća koja je u dobrom stanju. Oni koji ne stignu sutra donirati, to mogu i u četvrtak (17. veljače) kada će se odjevni predmeti preuzimati u prostorima Cukarikafe (Trg Julije Klovića 4) od 16 do 18 sati. U Cukarikafeu će se sljedeći dan odnosno u petak od 12 do 18 sati održati i buvljak. Posjetitelje ovog događaja očekuju i nagrade, najavljuju organizatori.
Imali smo priliku porazgovarati s udrugom CroMSIC, te su nam kroz odgovore na nekoliko pitanja predstavili cjelokupni koncept i konačne ciljeve ovog projekta, te utjecaj djelovanja udruge u humanitarnom aspektu.
Što je projekt ‘’Ormar ljubavi’’ i kako je nastao? Što stoji iza ideje projekta?
Ormar ljubavi je novi projekt nastao u sklopu suradnje Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska – CroMSiC, odnosno odbora SCORP i projekta KosaRi te Rafinature, online buvljaka sa sjedištem u Rijeci. Radi se o projektu s humanitarnim karakterom.Financijska sredstva odlaze malim borcima na Zavod za dječju hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku KBC-a.
Pozivamo sve koji mogu neka dođu na buvljak. Za sudionike pripremamo nagrade poput besplatnih KosaRi majica, tu su i kave te veliku nagradu koju ćemo tek otkriti! Odbor za ljudska prava i mir (eng. Standing Committee on Human Right and Peace – SCORP) dio je CroMSIC-a, a cilj mu je probuditi svijest studenata, liječnika i opće populacije o destigmatiziranju različitih društvenih skupina. KosaRi je također jedan od brojnih projekata s humanitarnim karakterom u CroMSIC-u.
Cilj projekta je sakupljanje kose za izradu vlasulja od prave kose te podizanje razine svijesti o problemima mališana oboljelih od onkoloških bolesti. U sklopu KosaRi i SCORP-a organiziramo razne edukativne radionice za studente, radionice s djecom te humanitarne akcije. Ona koju bismo najviše istaknuli je “Be Someones Santa”, akcija u sklopu koje darujemo djecu iz dječjeg doma Ivana Brlić-Mažuranić, a ovoga Božića u akciji je prisustvovalo čak 285 studenata.
Čak 85 posto odjeće završi u smeću
Koji su ciljevi projekta?
-Projekt ima više ciljeva. Prije svega, želimo podignuti sredstva koja ćemo udijeliti Zavodu za dječju hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku KBC-a, kako bismo djeci koja tamo leže uljepšali teško vrijeme koje provode liječeći se protiv malignih bolesti. Djecu takve dijagnoze i izoliranost posebno pogađaju te mi moramo biti uz njih, na koji god način možemo. Drugi cilj je ekološki. Šokantan je podatak da godišnje 85 posto odjeće završi u smeću, a taj postotak se može uvelike smanjiti kupnjom second hand odjeće. Second hand ima mnoštvo prednosti, a jedna od najupečatljivijih dakako je održivost! Kupovanje rabljene odjeće je i financijski isplativije, potiče razvijanje socijalnih kompetencija (kroz razmjenu odjeće sa susjedima, prijateljima, odnosno lokalnom zajednicom) te svakom daje individualnu notu koja ga upotpunjuje te istovremeno druge zove da se upuste u ocean sve više poznatog trenda second hand odjeće.
S čime se konkretno bavi udruga CroMSIC? Koje projekte provodite trenutno, a i
općenito?
-CroMSIC kao udruga ima dugu povijest na Medicinskom fakultetu u Rijeci, ali i u Splitu, Osijeku i Zagrebu. Okuplja karizmatične i poduzetne studente medicine koji svoje slobodno vrijeme posvećuju brojnim akcijama i projektima. Kroz naših 6 odbora i 3 samostalna nacionalna projekta bavimo se mnogim stvarima – međunarodnim razmjenama studenata, seksualnim i reproduktivnim pravima, javnim zdravstvom, edukacijom studenata medicine te humanitarnim akcijama.
Posebno bismo istaknuli naše akcije mjerenja tlaka i šećera, kojima potičemo zdrav život i prevenciju kardiovaskularnih bolesti, te razna edukativna predavanja u srednjim školama vezana uz mentalno zdravlje, seksualno zdravlje i edukacije o cijepljenju – kroz projekte Pogled u sebe, mRak kampanja, THE Talk i Pričajmo o cijepljenju. Naše razmjene studenata medicine velik su dio međunarodne aktivnosti Fakulteta te nam je najstariji i najveći projekt. Osim toga, radimo edukativne kvizove, eko akcije, ljetnu školu, edukacije kliničkih vještina i mnoge druge aktivnosti. U zadnje vrijeme posvetili smo se radu s djecom kroz projekte Slagalica nasljeđa, Be Someones Santa i KosaRi, a sada i humanitarnim buvljakom “Ormar ljubavi”.
Budite i vi dio kolektivnog udruženja potpore malim borcima. Zajedno im možemo donijeti osmijeh na lica, a ovo je jedan od pristupačnih načina kako svatko od nas može sudjelovati.
Prođite kroz svoje ormare jer sigurno možete naći nešto što iz različitih razloga samo skuplja prašinu.Zajedno smo jači!
Za event Ormar ljubavi više informacija pogledaj ovdje.(tea fajt, foto:privatna zbirka)