Započeli su Dani Sveučilišta u Rijeci koji će trajati do 28. svibnja, a riječ je o tradicionalnoj manifestaciji kojom se ove godine obilježava 48. obljetnica Sveučilišta u Rijeci. Zbog epidemiološke situacije Dies Academicus odvijaju se u virtualnom okruženju.
Povodom ovog događaja na službenim stranicama Sveučilišta u Rijeci obratila se prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija riječima kako riječko Sveučilište ovaj svoj rođendan “dočekuje kao europsko sveučilište budućnosti koje je svjesno svoje društvene odgovornosti u svijetu koji više nikada neće biti isti”.
Godina promjene bez presedana
– Svijet je svakoga dana i trenutka drugačiji od prethodnog, pa ni ova izmjena društvenih paradigmi uzrokovana globalnom zdravstvenom krizom nije nešto zbog čega bismo trebali osjećati strah. Trebamo biti koncentrirani i usredotočeni, ali nipošto obeshrabreni i prestrašeni. Kao što je savjetovala Marie Curie Sklodowska, i nadalje trebamo nastojati razumjeti kako bismo se manje bojali, naglasila je u svojem govoru rektorica riječkog Sveučilišta.
Dodala je da je iza njih godina u kojoj su se suočili s promjenom života bez presedana, ali i godina u kojoj su postigli brojne međunarodne uspjehe, djelovali kao članica uglednih europskih mreža sveučilišta te ušli u najbolje svjetske sustave rangiranja.
– Bila je to i godina u kojoj smo na jedinstveno participativan način intenzivno promišljali sveučilište i zacrtali naše ciljeve u novoj strategiji. Živjeli smo virtualno obrazovanje, virtualnu mobilnost, virtualnu znanost i virtualne odnose. Naša je društvena energija kolala virtualnim prostorima. Međutim, obrazovanje ni u jednom trenutku nije stalo, naša istraživanja nisu stala, naša globalna razmjena ideja nije stala, istakla je prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija.
Počasni doktorat i honoris professor
U okviru ovog događaja dodijeljen je počasni doktorat – gradus Doctoris Honoris Causa i počasno zvanje –honoris professor.
Honoris Professor titula je koju Sveučilište u Rijeci dodjeljuje od 2019. godine, temeljem odredbi Pravilnika o nagradama i priznanjima Sveučilišta. Postupak pokreće i provodi Savjet za znanost Sveučilišta u Rijeci, a konačnu potvrdu donosi Senat Sveučilišta u Rijeci.
Prema odlukama Senata ovogodišnje je priznanje uručeno Erhardu Buseku, predsjedniku Instituta za Dunavsku regiju i središnju Europu, bivšem potpredsjedniku Vlade Austrije čiji se doprinos riječkome sveučilištu mjeri iznimno aktivnom suradnjom i njegovom stalnom međunarodnom promocijom.
Počasni doktorat dodijeljen je uglednom znanstveniku i profesoru prof. dr. sc. Martinu Paulu profesoru kliničke farmakologije, rektoru Sveučilišta u Maastrichtu, Nizozemska.
Gradus Doctoris Honoris Causa, inače je najviše priznanje koje Sveučilište u Rijeci dodjeljuje još od 1995. godine istaknutim znanstvenicima i uglednim javnim osobama za poseban doprinos od trajnog značenja kako Sveučilištu tako i široj društvenoj zajednici u pojedinim područjima znanstvenog, kulturnog i umjetničkog stvaralaštva, a na temelju Statuta i Pravilnika o nagradama i priznanjima Sveučilišta u Rijeci.
Treba naglasiti da će se u okviru Dana Sveučilišta u Rijeci održati – dodjela zvanja profesor emeritus, potvrdnica redovitim profesorima u trajnom zvanju, nagrada za nastavnu izvrsnost, rektorove nagrade studentima-student generacije, predstavit će se zbornik znanstvene konferencije »Covid-19 Messages – O pandemiji iz pet perspektiva«, kao i dobitnici inicijalnih potpora za mlade znanstvenike.
Više o programu pogledati ovdje.
(pripremila: LJ. H.)