svjetionik.scri.hr

BRINI O ZDRAVLJU: Što je imunitet i kako ga ojačati prije proljeća?

Nastavljamo s člancima iz serije Brini o zdravlju, a ovog puta naša vanjska suradnica dr. sc. Marijana Turčić, dr. med., spec. školske medicine, iz studentske ambulante Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo PGŽ -e na Kampusu, Sveučilišta u Rijeci odlučila se osvrnuti – na imunitet i kako ga ojačati pred proljeće.

Imunološki sustav je jedan od najkompliciranijih sustava ljudskog organizma koji se sastoji od složene mreže stanica i organa (koštana srž, timus, limfni čvorovi, slezena), a njihova svrha je obrana organizma od raznih infekcija, oboljenja (kao što su maligne bolesti) te drugih bioloških ili kemijskih toksina.

Postoje dvije osnovne vrste obrambenih mehanizama:

nespecifični (urođeni) imunitet koji čovjek stječe već u tijelu majke, djeluje i bez prethodnog dodira s određenim antigenom i usmjeren je protiv svih uzročnika koji ulaze u organizam

specifični (stečeni) imunitet, koji može biti stečen aktivno (kao što je kontakt s raznim zaraznim bolestima)ili pasivno (putem majčina mlijeka tijekom dojenja).

Ovdje dodatno valja naglasiti važnost stjecanja specifičnog imuniteta cijepljenjem. Naime, prije nego što je došlo do primjene cjepiva, na tisuće ljudi je umiralo od bolesti kojih sada gotovo da i nema.

Nastavno na gore navedeno jednostavno je zaključiti da pad imuniteta rezultira smanjenom sposobnosti organizma da se odupre određenoj infekciji ili toksinu.

U raznim životnim situacijama, kao i s porastom životne dobi imunitet slabi. Uzmemo li u obzir užurbani način života, preopterećenost zbog studentskih i/ili poslovnih obveza, razne brige i stres, iscrpljenost i umor zbog nedostatka sna, loša higijena, pušenje, prekomjerna konzumacija alkoholnih pića, nepravilna prehrana koja dovodi do nedovoljnog unosa vitamina i minerala), sve to dovodi do slabljenja, odnosno pada imuniteta.

Kako prepoznati pad imuniteta?

Najčešći znakovi smanjenja imuniteta su: kronični umor i stres, bolovi u zglobovima, problemi s probavom, razne alergije, česte infekcije nakon čega je potrebno dulje vremena za oporavak nego što je uobičajeno.

Slab imunitet se može očitovati i po izgledu kože, noktiju i kose. Kosa je beživotna, bez sjaja, nokti su slabi i krhki, koža je suha, uz moguću pojavu prištića i akni, kao i moguću pojavu herpesa na usni.

Oslabljen imunitet podložan je ponovnim infekcijama koje dodatno iscrpljuju organizam te je tada vrlo teško izaći iz takvog “začaranog kruga”. Zato je izuzetno važno jačati imunitet i održavati organizam zdravim. No, imunitet se ne jača “trenutno” ili kada bolest nastupi, već je potrebno kontinuirano raditi na njegovu očuvanju i jačanju.

Kako očuvati i jačati imunitet?

Postoje osnovne preporuke koje treba slijediti kako bismo povećali imunitet:

· pravilno održavanje higijene: pranje ruku prije obroka, nakon ulaska u kuću, nakon kontakta s bolesnom osobom, nakon brisanja nosa, promjene pelena djeci ili odraslima, nakon uporabe WC-a, nakon rukovanja sa smećem i nakon dodirivanja nečistih površina, temeljito oprati voće i povrće, a meso i ribu dobro termički obraditi.

U današnje vrijeme pandemije potrebno je pridržavati se i svih epidemioloških preporuka: pravilno nošenje maski i održavanje razmaka, izbjegavanje mjesta gdje se okupljaju ljudi, redovito provjetravanje prostorija u kojima se boravi i održavati ih čistim, redovito pranje posteljine, prekrivača namještaja, zavjesa i tepiha.

· smanjiti stres (ili barem pokušati ublažiti njegove posljedice) raznim, danas dostupnim tehnikama relaksacije (ovisno o vlastitim afinitetima)

· umjereno i redovito vježbati, odnosno baviti se nekom rekreativnom fizičkom aktivnošću (prekomjerno vježbanje može smanjiti imunitet)

· izbjegavati nezdrave navike (pušenje, alkohol i ostala sredstva ovisnosti)

· voditi brigu o dovoljno odmora i sna, odnosno redovito i kvalitetno spavati, barem sedam sati dnevno

· uravnoteženo i pravilno se hraniti (ne zaboravite i na dovoljan unos tekućine)

Probava – itekako važna!

Normalna probava osigurava eliminaciju otrova iz organizma, pa je za osiguravanje učinkovite probave potrebno konzumirati namirnice bogate prehrambenim vlaknima, poput voća, povrća i integralnih žitarica.

Prehrana bi trebala biti organizirana u pet manjih obroka tijekom cijelog dana, kako ne bi došlo do pada razine glukoze u krvi (svaki pad glukoze u krvi, kao i naglo uvećanje njenih vrijednosti, predstavlja svojevrsni stres za organizam pa je jedan od preduvjeta zdravlja i održavanje konstantne koncentracije glukoze u krvi).

Ako zbog svojih uvjerenja ne koristite uravnoteženu prehranu potrebno je dodatno unošenje vitamina i minerala (razni dodaci prehrani u obliku tableta i sirupa dostupni su u ljekarnama), no ne zaboravite da je za zdravlje organizma i imunološkog sustava najbolji i najkvalitetniji unos vitamina i minerala putem uravnotežene prehrane te niti jedan dodatak prehrani to ne može dovoljno nadomjestiti.

Na poslijetku, ako sve ove mjere ne dovedu do poboljšanja, potrebno je javiti se svom liječniku koji će zajedno s Vama pokušati doći do odgovarajuće dijagnoze i tretmana, a za što je ponekad potrebno dosta strpljenja i vremena, s time da je ponekad i vrlo teško ili nemoguće ukloniti pravi uzrok pada imuniteta.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme