svjetionik.scri.hr

BUDI DOBRO, PROŽIVI COVID: Pogledajte tko sve pruža besplatnu psihološku pomoć mladima

Frustracija zbog ograničavanja socijalnih kontakta i izlazaka, osjećaj usamljenosti, zabrinutost oko završetka školske odnosno akademske godine, prevelik stupanj kritike odraslih u odnosu na odgovornost, ali i strah od zaraze za članove svojih obitelji samo su neki od problema s kojima se susreću mladi u Hrvatskoj tijekom pandemije koronavirusa. Osim pandemije, tu je sada i potres sa svojim razornim posljedicama, a koji se može pojaviti kao okidač za određena psihološka stanja.

Brini o sebi

Stoga i ne čudi da je sve više programa koji mladima pružaju besplatnu psihološku pomoć u Hrvatskoj, a što je uistinu dobra vijest.

Jedan od njih saživio je nedavno, a riječ je o projektu Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade te Hrvatske psihološke komore naziva “Brini o sebi – Budi dobro – ProŽivi COVID”. Pomoć se pruža putem telefona i anonimna je.

Mladi iz Primorsko-goranske županije mogu se stručnim osobama obratiti pozivom na besplatni telefon 095 701 7920, SMS porukom te putem WhatsAppa.

Telefonskim linijama pokrivena je cijela županija te Grad Zagreb.

Inicijator ovog programa istaknuo je kako su mladi iz raznih dijelova Republike Hrvatske izrazili potrebu za razgovorima o mentalnom zdravlju sa stručnom službom, ali ipak pomoć ne traže. Razlog?

Većini nije ugodno tražiti izravnu pomoć za svoja psihička stanja, ali kada bi ona bila anonimna – bila bi to jedna sasvim druga situacija.

Tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, uoči pokretanja ovog projekta, poručila je da je struka svjesna situacije pred koje je mlade stavila pandemija u Hrvatskoj te dodala kako ih oni razumiju te se nadaju kako će ovaj oblik podrške biti jedan od načina za lakše prebrođivanje trenutačne situacije.

Sve je okej

Uz navedeni program od sredine listopada prošle godine mladima ovog područja je dostupna pomoć i putem mrežne stranice www.svejeok.hr.

Ova stranica također nudi besplatno te anonimno psihološko savjetovanje, no u ovom slučaju ono se provodi online, namijenjeno je korisnicima u dobi od 15 do 30 godina, a nastala je kao rezultat suradnje timova predstavnika Grada Rijeke i vanjskih stručnih suradnika.

Uslugu pružaju psiholozi/psihoterapeuti ovlašteni za pružanje psihološkog savjetovanja, profesionalci zaposleni u KBC Rijeka, obrazovnim ustanovama, u vlastitim psihološkim praksama ili udrugama, koji se i profesionalno bave problemima mladih i rade s mladima.

Boli me, nisi sam…

Osim ovih mogućnosti, već neko vrijeme podršku nude mrežne stranice kao što su:
https://www.facebook.com/SavjetovalisteZaStudenteNisiSamsama/ odnosno
https://www.bolime ali tu je i riječki Sveučilišni savjetovališni centar koji djeluje u sklopu Sveučilišta u Rijeci o čijim se uslugama više može saznati putem njihovih službenih stranica na https://www.ssc.uniri.hr/hr/.

O važnosti mentalnog zdravlja razgovarali smo s psihologinjama iz Sveučilišnog savjetovališnog centra, a emisiju možete pogledati na našem YouTube kanalu Studentskog centra Rijeka.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme