svjetionik.scri.hr

JANA AŽIĆ: SKC obilježava svoj 10. rođendan i imamo puno planova za ovu akademsku godinu

Studentski kulturni centar (SKC) skoro da više nije potrebno posebno predstavljati: riječ je o okviru za promišljanje kulturne produkcije i stvaranje kulturne politike posebno usmjerene na studentsku i mladu populaciju te nezavisnu kulturnu scenu na riječkom Sveučilištu, a s ovom godinom obilježit će i lijepi jubilej- svoj 10. rođendan.

S početkom akademske godine ponovno smo na Svjetioniku ugostili voditeljicu SKC -a Janu Ažić, koja je govorila o realiziranim projektima i onima koji se tek planiraju.

Kako bi ste ocijenili prošlu akademsku godinu. epidemiološke mjere su popustile, kreativnosti i angažmana nije nedostajalo..

Zbog pandemijskih nedaća koje su na kratko pauzirale gotovo sve naše evente, osmislili smo neke nove projekte i rekla bih uspješno se izvukli. No to je kasnije, uz popuštanje mjera, značilo da uz naše strateške projekte imamo i puno manjih, ali zabavnih projekata. Uz dobru organizaciju, sve to uspijevamo realizirati upravo zbog razgranatosti kvalitetnog studentskog tima. Rad je izrazito dinamičan, što svakako mogu potvrditi studentice koje vode našu galeriju, jer nema odmora između izložbi pa tako i projekata. Cjelogodišnja produkcija izložbi, festivala kao i ostalog područja našeg rada (aktivizam, edukacija, financiranje projekata, …) zadaje dobar tempo. Srećom, volimo svirati ovim ubrzanim, allegro tempom za razliku od pandemijskog s kojim smo, kao i svi, bili suočeni.

Vaš rad prepoznali su i drugi…

Da. Ove godine Sveučilište u Rijeci posebno nas je prepoznalo dodijelivši nam zahvalnicu za, između ostalog, izvrsno poticanje mladih na kreativnost što je poticajni potez našeg „domaćina pokrovitelja“. Tako smo i ove godine, skromnost na stranu, uspješno producirali studentske projekte, izložbe, gostovanja izložbi (od galerije do UNIRI panela), radionice, aktivistički program; ostvarili suradnje sa Studentskim zborom (umrežavanje na projektima SZ-a i SDF-a, od koncerta, do naše dobrodošlice brucošima – kulTURE, kao i vrlo vrijedne suradnje za humanitarne akcije), a uza sve to provedene su edukacije i SKC natječaj te su uspješno održani glazbeni Impulse i filmski STIFF festivali.

Uistinu dosta svega i na svim razina, no što biste posebno izdvojili?

Projekti su različiti i zaista, a posebice u području rada i umjetnosti – vrijedi ono: „o ukusima se ne raspravlja“. Ono što bih možda izdvojila kao zanimljiv novitet jest projektić iznikao u doba mirovanja produkcije. Naime nakon prototipa SKCjepiva, kojim smo predstavljali studentske projekte, do „doziranja“ studentskim preporukama, zaključili smo sezonu cijepljenja kulturom koja je procvjetala uživo te se usmjerili na predstavljanje Kulturno Umjetničkih Likova – kul studentica i studenata, kroz KUL projektić kojeg se može pratiti na našem Instagram profilu @skc_ri. Platforma je odlična za umrežavanje i vidljivost, a time nastojimo upoznati i predstaviti studentice i studente s nekih drugih sastavnica (osim FFRI i APURI kojima najviše gravitiramo), one koje i koji možda ne sudjeluju direktno u našim projektima, ali se izvan nastavnih aktivnosti bave nekim oblikom kulture i umjetnosti, i zato su kul J, čime naravno dodatno nastojimo popularizirati kulturu i umjetnost.

Osvrnemo li se na studentske projekte, vrijedni spomena su apsolutno svi od kojih su studentice i studenti nešto iskustveno zaradili. No, gledamo li ipak neku širu sliku ili osobni subjektivni dojam, uvijek ističem projekte od šireg značaja i unapređenja studentskog života pa ih i nastojim što više usmjeravati primjerice na umjetničke intervencije u prostore u kojima borave (projekti su to izrade murala i sl. na području Kampusa, fakulteta, studentskih domova). Nadalje, to su prekrasni projekti kojima jedni druge poučavaju određenim vještinama i na taj način stvaraju kvalitetna poznanstva izvan svojih studijskih programa (primjerice projekt kojim su APURI studentice prenosile znanje i vještine slikarstva svojim kolegicama i kolegama s raznih studija: MEDRI, Biotehnologija, UFRI, FFRI, GRADRI…, a sve je rezultiralo završnom izložbom).

Projekti su to i od općedruštvenog značaja; tako smo ovu godinu započeli projektom i emotivno hrabrom, značajnom, umjetničko-humanitarnom izložbom na temu borbe protiv karcinoma. Sve umjetničko humanitarne projekte smatram nužnima, kao i brojna ostvarenja našeg SKCaktivista kojeg angažiramo za razne kategorije i poruke. I naravno, primijenjena umjetnost, koja je kod nas možda najpoznatija u našem hit godišnjem kalendaru ilustracija.

No, ipak što Vam se najviše dojmilo?

To je vrlo nezahvalno izdvajati, posebice uz vrijedne i kvalitetne suradnike koje imamo u udrugama Distune i Filmaktiv, koje su uvijek, uz studente, zaslužne za kvalitetno odrađene festivale.

No možda ovdje mogu opet izdvojiti novije projekte i suradnje od šire studentske dobrobiti. To je svakako zabavna kulTURA – kul tura, kul šetnja, uz kul vodiča po kultnim mjestima okupljanja mladih u Rijeci koja kreće s Kampusa, a završava partyjem iznenađenja u Palachu. Organizirali smo je u sklopu programa Ribroo Kampa za brucoše (SZUR), te u sklopu SDF-a kada je šetnja završila u Art-kinu s otvorenjem našeg Impulse festivala. Osim dobrodošlice, dobar je to način da brucoše uopće upoznamo sa SKC-om, ali i svim važnim mjestima u Rijeci.

Kao novitet, također, možda najveći odjek ove godine zaslužio je Sajam studentskih radova, projekt kojeg svakako želimo dalje razvijati i učiniti strateškim. Uz veliki angažman voditeljica Galerije SKC i šireg tima, obnovili smo event koji možda trenutno najbolje predstavlja SKC Rijeku. Prostor za studente od studenata, ali i šire. Osim prilike za druženje i upoznavanje, otvaramo se akademskoj i široj zajednici koja tek treba upoznati i dobiti uvid u vrijednost studentskog rada. Studenticama i studentima prilika je ovo i za stjecanje praktičnog iskustva, razvoja prezentacijskih vještina, dok se široj zajednici prezentira prednost unikatnog umjetničkog rada u odnosu na komercijalni proizvod.

Spajajući ljubitelje umjetnosti i studentice i studente umjetnosti koji se predstavljaju riječkoj publici, kreirane su tako prilike za nova poznanstva, zabavu, učenje, razgovor, ali i izlaganje radova izvan akademskih zidova. Glavni je cilj ovakvih izložbi povećanje vidljivosti studentskih radova u lokalnoj zajednici te povezivanje APURI studentica i studenata sa širom javnosti uz potencijalno kreiranje prostora za buduće suradnje.

Planovi za dalje, pretpostavljam da se lagano zagrijavate…:)?

U ovoj akademskoj godini ulazimo u obilježavanje desetogodišnjice osnivanja SKC-a i planovi su tu, nadam se da će okolnosti dozvoliti i njihovu provedbu da timski odradimo obljetnicu kakvu SKC Rijeka zaslužuje. Čeka nas godina okruglih festivalskih slavlja Impulsa, STIFF-a i Galerije SKC, a svakako ćemo se usmjeriti i na retrospektive i prisjećanja na najuspješnije projekte koji će, nadam se svima biti poticajni za daljnji još uspješniji rad.

No do početka „obilježavanja“ još imamo za završiti nekoliko vrijednih studentskih projekata (očekujemo izlazak interdisciplinarnog časopisa, održavanje humanitarnog klasičnog koncerta, ulazak u završne faze snimanja filmova, …) i izložbi; opet ćemo nadam se poželjeti „kulturnu“ dobrodošlicu našim brucošima, krajem studenog održati 9. STIFF, a krajem prosinca novogodišnje izdanje Sajma studentskih radova. Uz sve to svakako se pripremamo na konkretnije edukacije za sljedeći SKC natječaj za studentske projekte i najdraži mali projekt – SKC kalendar.

S kojim projektom startate ?

Nakon ljetne pauze, najaktivnije uvijek kreće izložbeni program. Tako je naša galerija već odradila hvalevrijednu izložbu povodom 20. godina Liburnija film festivala, a nastavlja sa samostalnim izložbama APURI studentica u rujnu, talentiranima i nagrađivanima Teom Teodorović i Doriom Valković čije izložbe svakako preporučujemo. Uz to, u kolovozu smo odradili i gostovanje STIFF izložbe na panelima na Korzu, dok nastavljamo dalje s našom produkcijom i izlaganjima na UNIRI panelima na Kampusu. Uskoro ćemo objaviti poziv za izlaganje u novoj akademskoj godini pa svakako skrećemo pažnju svim zainteresiranim studentima i profesorima jer paneli su se dokazali kao izvrsna prilika za javno izlaganje na Kampusu.

Da li ste uočili neku promjenu u angažmanu studenata u radovima koji su obilježili prošlu godinu- je li korona utjecala na njihovo stvaralaštvo, što ste primijetili?

Ponovno se, nažalost, dio projekata nije realizirao zbog pandemijskih okolnosti, kao što i dalje primjećujemo sadržaje vezane uz otuđenost i mentalno zdravlje. Možda više sada nego prije primjećujem da ih treba poticati i motivirati, izvlačiti iz njih u ovim okolnostima možda malo začahurenu kreativnost. Naime, okolnostima diktirani, u svom radu okrenuli smo se poticanju studentske prakse što nekada nadilazi statističku mjerljivost vrijednosti i što u svojevrsnom mentorskom radu sa studentskom populacijom i mladim kreativcima podrazumijeva dinamične izazove, nužnu kreativnost, razumijevanje, uvažavanje, ali i zadovoljstvo.

Svi koji se žele uključiti u rad SKC -a samo trebaju…

Uskoro objavljujemo javne pozive za honorirane angažmane za rad u širem timu SKC-a (od fotkanja do dizajna) što može biti odlična prilika za rad i stjecanje iskustva. Kao i uvijek, pozivamo sve zainteresirane da prate i naše objave za volontiranje na festivalima, pozivamo ih i na već poznata studentska druženja pri tjednom otvaranju izložbi u Galeriji SKC, na sudjelovanje i prijavljivanje studentskih projekata na našem natječaju. Dostupni smo na mailu skc@uniri.hr i telefonu 051-584-860.

(lj.h., arhiva)

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme