svjetionik.scri.hr

PREDSJEDNIK SZ PFRI: Mi nismo dio institucije, ovdje smo zbog studenata i njihovog standarda

Alen Mataić student je treće godine na Pomorskom fakultetu u Rijeci, smjer nautika i tehnologija pomorskog prometa te predsjednik Studentskog zbora na spomenutom fakultetu (SZ PFRI).

Ovo mu je drugi mandat, a na upit kako je došlo do angažmana u ovom tijelu odgovara nam da je još u srednjoj školi pokazao interes za društveni angažman, da bi dolaskom na Fakultet nastavio u istom smjeru – uključujući se u rad Zbora. Kada je došla smjena generacije – na prijedlog profesora odlučio se kandidirati.

Uz ovu funkciju obnaša još dužnost ambasadora za EU karijere Sveučilišta u Rijeci. Živi u Lovranu.

Koja je Vaša uloga kao predsjednika SZ Pomorskog fakulteta u Rijeci i koja je vidljivost ove organizacije? Znaju li studenti za zadaće i ulogu SZ, općenito?

– Moja uloga kao predsjednika Studentskog zbora Pomorskog fakulteta je da vodim tim od 13 ljudi, predstavnika svih studijskih smjerova i godina studija, organiziram razne projekte kako stručne tako i zabavne, održavam redovite sjednice, aktivno sudjelujem u radu Fakultetskog vijeća gdje zastupam studentske interese.

Na početku svake akademske godine Studentski zbor organizira vođenje po Fakultetu.

Tada stariji studenti informiraju brucošice i brucoše o rasporedu prostorija, o smještaju ureda nastavnog i administrativnog osoblja, kome se mogu obratiti u slučaju da im treba stručna pomoć i slično. Predstavljamo im i naš rad, tko smo, što radimo, kako nam se mogu priključiti, gdje mogu pratiti novosti vezane uz Fakultet i studij na našim društvenim mrežama. Cilj nam je da nas studenti dožive kao svoje, a ne kao dio institucije, da smo tu radi njih, za njihov bolji studentski život i standard. SZ PFRI je otvoren za sve njihove prijedloge, sugestije i pružanje pomoći, koliko je to u našoj moći. 

Pomorstvo kao zanimanje, ali kao i životni poziv oduvijek me privlačilo – Alen Mataić.

Prepoznatljiv imidž

Pomorski fakultet u Rijeci posljednjih godina jako dobro “kotira” – što se tiče upisnog interesa. Što mislite zašto je to tako?

-Fakultet neprestano ulaže u novu opremu, nove simulatore, nove predavaonice i smatram kako studenti primjećuju da je Fakultetu stalo do njih. Također prošle godine posjetio nas je i gosp. Kitack Lim, generalni tajnik najveće i najvažnije pomorske organizacije na svijetu – International Maritime Organization (IMO).

U pratnji suradnika i predstavnika Ministarstva mora, prometa i infrastrukture sastao se s upravom Fakulteta. Tom prilikom se razgovaralo o studijskim programima koji se na izvode, izobrazbi pomoraca te međunarodnim projektima. Svoje dojmove upisao je u knjigu posjetitelja kazavši “da vjeruje da je Pomorski fakultet u Rijeci jedan od najboljih pomorskih fakulteta u svijetu”.

Izrazio je želju da Fakultet i dalje doprinosi razvoju svjetskog pomorstva i pomorskog gospodarstva u cijelosti. Pomorski fakultet u Rijeci oduvijek je težio ostati vrhunska znanstveno-nastavna ustanova u domeni pomorstva i prometa, prepoznatljivog imidža na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Temeljeno na tim postavkama, Fakultet je u najam uzeo dio prostora u bivšoj tvornici Torpedo i tako započeo jedno od svojih najvećih ulaganja u nekoliko posljednjih desetljeća.

Otvoreni za pitanja studenata – predsjednik SZ -a PFRI.

Pomorski fakultet u Rijeci oduvijek je težio ostati vrhunska znanstveno-nastavna ustanova u domeni pomorstva i prometa, prepoznatljivog imidža na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Temeljeno na tim postavkama, Fakultet je u najam uzeo dio prostora u bivšoj tvornici Torpedo i tako započeo jedno od svojih najvećih ulaganja u nekoliko posljednjih desetljeća, predsjednik SZ PFRI.

O kakvom je prostoru riječ?

Riječ je o prostoru čiji je cilj poboljšati izvođenje praktične nastave i vježbi iz stručnih kolegija za studente na studijima brodostrojarstva, nautike i tehnologije pomorskog prometa te elektroničkih i informatičkih tehnologija u pomorstvu. Ujedno za profesore pruža mogućnost za kvalitetan znanstveno-istraživački rad. Osim Pomorskog fakulteta, prostor će koristiti i profesori i studenti Tehničkog fakulteta u Rijeci, s kojim je Pomorski fakultet potpisao ugovor o korištenju i sufinanciranju ulaganja. Sve navedeno, itekako pobuđuje interes budućih studenata, kao i sama spoznaja da će upisom na naš Fakultet imati mogućnost steći kvalitetnu naobrazbu, dobiti posao u struci i biti konkurentni na svjetskom tržištu, a što je san svakog mladog čovjeka. Otvorenje prostora moglo bi biti već krajem ove godine.

Kako ste Vi odlučili za pomorstvo?

Pomorstvo kao zanimanje, ali kao i životni poziv oduvijek me privlačilo – još od malih nogu. Tako da sam uz svoje obrazovanje u ljetnim mjesecima „odmora“ radio na turističkom brodu kao mornar, na motornoj jahti također kao mornar, a sada već četvrtu godinu radim kao zapovjednik jahte.

Wings for life – Pomorci dobroga srca

S kojim se upitima odnosno problemima studenti najviše obraćaju?

Najviše je riječ o upitima vezano za studijske programe, pomoći oko dobivanja relevantnih informacija o studentskim pravima i obvezama na fakultetu i slično. Studentski zbor imenovao je i studentskog pravobranitelja kojemu se studenti mogu obratiti ukoliko postoji problem oko povrede prava studenata, a kojega ne mogu riješiti na drugi način.

Koji su vam glavni ciljevi za ovaj mandat? Što je do sada napravljeno i koji su planovi za dalje?

Do sada unatoč pandemiji koja je svih nas pogodila te značajno smanjila broj događaja, uspjeli smo održati upoznavanje brucoša s Fakultetom, organizirali smo humanitarno prikupljanje namirnica za one najpotrebitije, uredili smo naše prostorije, nabavili smo novu računalnu opremu, tradicionalno i ove je godine studentska maškarana Udruga „POM-F-RI“, u dvorištu Fakulteta, upriličila vješanje pusta za vrijeme riječkog karnevala, a do kraja akademske godine želja nam je još sudjelovati u humanitarnoj utrci “Wings for life – Pomorci dobroga srca”, a planiramo i „Tjedan karijera“ gdje će naši studenti dobiti priliku doći u kontakt s potencijalnim poslodavcima, informirati se o tržištu rada i eventualno dobiti zaposlenje. Spomenuo bih još našu Studentsku veslačklu udrugu PFRI te Sportsko društvo „Nautilus“, a koje planira sukladno mogućnostima obzirom na epidemiološke mjere, organizirati sportske aktivnosti za studente.

Platforma Merlin

Kako su se studenti snašli u online okruženju? Što mislite je li se Fakultet dobro pripremio za ovaj oblik nastave, pretpostavljam da je najviše problema u izvođenju praktičnog dijela. Gdje vidite prostor za poboljšanje?

Prošle godine svih je pandemija i online nastava malo zatekla te nitko nije bio spreman na potpunu online nastavu. Ove godine je puno bolja situacija obzirom da je Fakultet opremio određene učionice s kamerama kako bi u modelu B nastave mogli svi studenti pratiti nastavu u realnom vremenu i oni koji su u učionici i oni koji slušaju predavanja od kuće.

Sada u modelu C nastave gdje su sva predavanje online također je uspješno obavljeno. Studenti imaju raspored nastave, ona se odvija preko određene online platforme. Profesori nam uvijek izađu u susret, ukoliko nešto nije jasno i treba nešto dodatno objasniti.

Studenti im se mogu obratiti putem emaila ili uz najavu, osobno. Što se tiče praktičnog dijela vježbi, Fakultet je odlučio studente podijeliti u manje grupe, koji onda dolaze na nastavu po ranije kreiranom rasporedu, te izvode vježbe na simulatorima i u specijaliziranim učionicama. Ako to nije moguće profesori snime vježbe, koje su dostupne na platformi “Merlin”, te tako studenti mogu dobiti barem predodžbu o praktičnom dijelu nastave, a time i sve relevantne informacije potrebne kako bi uspješno položili određeni kolegij. Vjerujem da ništa ne može zamijeniti klasični oblik nastave gdje postoji interakcija između profesora i studenata, ali se svi trude i pokušavaju studentima izaći u susret.  

Gledajmo na ovu situaciju kao na oluju koja nas je zadesila u našoj plovidbi, nije lagano, ali prebrodit ćemo je kako najbolje znamo, a zatim nas opet očekuju mirna mora, predsjednik SZ -a PFRI.

Otvoreni za upite i prijedloge

Može li običan student kroz SZ utjecati na kvalitetu studiranja? I kako?

Studenti mogu utjecati na kvalitetu studija. Kao što sam i prije naveo otvoreni smo za sve upite i prijedloge. Ukoliko neki student ima određeni prijedlog ili upit može nam uputiti email, ili nam se osobno obratiti na Fakultetu nakon čega se prijedlog ili upit razmatra na sljedećoj našoj sjednici. Ako članovi Studentskog zbora zaključe da je prijedlog relevantan, donosi se plan za njegovu provedbu, te se isti izlaže na sjednici Fakultetskog vijeća, kojeg onda uprava Fakulteta u suradnji s vijećem ili odbija ili prihvaća uz donošenje novih odluka za poboljšanje studija.

Poruka studentima za kraj?

Moja poruka studentima bila bi da ulože maksimalan trud kako bi ovu akademsku godinu i semestar doveli do kraja s najboljim mogućim rezultatima. Želim da ostanu zdravi kao i članovi njihovih obitelji, te da se čim prije vratimo u normalu, tj. život sličniji onome prije pandemije. Gledajmo na ovu situaciju kao na oluju koja nas je zadesila u našoj plovidbi, nije lagano, ali prebrodit ćemo je kako najbolje znamo, a zatim nas opet očekuju mirna mora.

Pomorski fakultet u Rijeci.

(pripremila i foto: Lj. HLAČA)

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme