Završio je projekt KAFK-a, a temeljem njega Filozofski fakultet u Rijeci prvi će u Hrvatskoj pokrenuti studij andragogije. Istovremeno, osuvremenio je postojeće studijske programe na Kroatistici, Filozofiji i Kulturologiji. Programi su dovršeni i upućeni u daljnju proceduru odobravanja i omogućavanja upisa na njih, saznajemo od dekana Filozofskog fakulteta u Rijeci prof.dr. Aleksandra Mijatovića.
Andragogija (znanost koja se bavi proučavanjem učenja odraslih), prvi izvanredni diplomski studijski program bit će usklađen sa standardom kvalifikacije magistar/magistra andragogije, a čije izvođenje na Filozofskom fakultetu u Rijeci počinje već sljedeće akademske godine, dalje saznajemo.
Projekt vrijedan 4 milijuna kuna
U okviru ovog projekta – čiji je nositelj bio Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, a koji se financirao iz Europskoga socijalnog fonda s gotovo 4 milijuna kuna – Kroatistika, Andragogija, Filozofija i Kulturologija uskladila se s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom tzv. HKO -om.
Također, razvijeni su standardi zanimanja za postojeće studijske programe na studijima kroatistike, filozofije i, jedinstvenom u Hrvatskoj, studiju kulturologije. Važnost je ove faze Projekta povezivanje s predstavnicima poslodavaca i stručnjaka relevantnim za pripadajuća zanimanja koji su imali priliku iskazati svoje potrebe, odnosno relevantna znanja i vještine ključne za domaće, ali i međunarodno tržište rada.
Naime, standard kvalifikacije podrazumijeva nacionalni standard ishoda učenja, jednak na svim obrazovnim institucijama koje provode određeni studijski program. U okviru ovoga projekta izrađeno je sedam standarda kvalifikacija na temelju kojih je revidirano i izrađeno jedanaest studijskih programa koji se izvode na riječkoj Kroatistici, Filozofiji i Kulturologiji.
Rezultati usklađivanja s izrađenim standardima kvalifikacije jesu postojeći preddiplomski i diplomski studijski programi na navedenim odsjecima usklađeni s potrebama tržišta rada, ali i suvremenim tendencijama i dobrim praksama europskoga istraživačkoga prostora. U ovoj su fazi svi studijski programi prošli neovisnu recenziju iz perspektive HKO-a, što je važan korak u osiguravanja kvalitete na riječkom Filozofskom fakultetu te, u konačnici, i u nacionalnom visokom obrazovanju.
Temelji dugoročne suradnje
KAFKA -a je uključivala brojne radionice i predavanja primarno namijenjene studentima i nastavnicima nositelja projekta, na kojima se raspravljalo o aktualnim temama poput rada sa studentima s invaliditetom i suradničke procjene, ali i stručnim sadržajima iz digitalne humanistike, komunikologije, promocije jezične baštine, čitalačke pismenosti i dr.
U njega su bili uključeni predstavnici studija kroatistike i filozofije svih hrvatskih sveučilišta, što je dodana njegova vrijednost jer su učvršćeni temelji dugoročne suradnje na razvoju i planiranju hrvatskih humanističkih studija.