svjetionik.scri.hr

UNIRI: 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja

Četvrtu godinu zaredom Sveučilište u Rijeci sudjeluje u globalnoj kampanji „16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja”, koja je započela 25. studenog, Međunarodnim danom borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja, a završit će 10. prosinca 2024., na Međunarodni dan ljudskih prava. 

Cilj ove kampanje je potaknuti dijalog i podići svijest o važnosti borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja.
U okviru kampanje oganizirane su dvije aktivnosti:

  1. Radionica stop-animacije: „STOP nasilju: animira(j)mo se”
    Radionica će se održati u petak, 6. prosinca 2024. godine, od 14 do 17 sati, u prostorijama Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci (Slavka Krautzeka 83, Rijeka).
    Radionica je namijenjena svim punoljetnim osobama koji žele kreativno doprinijeti kampanji protiv nasilja te steći osnovne vještine u stop animaciji i kreirati animacije koje izražavaju tematiku podrške i osnaživanja. Prethodno znanje nije potrebno, a prijave su otvorene do utorka, 3. prosinca 2024. u 12 sati ili do popunjavanja kapaciteta.

    Voditeljica radionice je Antonija Veljačić, animatorica i scenografkinja te suradnica na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, uz podršku tima za ravnopravnost, različitost i uključivost Sveučilišta u Rijeci.

    Cilj radionice: Radionica ima za cilj doprinijeti osobnoj dobrobiti kroz kreativni izraz te podići svijest o temama rodno uvjetovanog nasilja i prevencije. Kroz proces stvaranja stop animacije, sudionici će se baviti temama podrške i otpornosti, a radionica je osmišljena da potakne kreativnost i svrhovitost djelovanja u zajednici koja se zalaže za podršku i prevenciju nasilja. 

    *Što je stop animacija? Stop animacija je tehnika koja omogućava oblikovanje složenih narativa kroz detaljno i kontrolirano prikazivanje pokreta. U ovoj radionici, ova metoda će se koristiti za vizualizaciju tema vezanih uz prevenciju rodno uvjetovanog nasilja i razbijanja stereotipa, kao što su prepoznavanje uzroka nejednakosti, izgradnja međusobne podrške i poticanje ravnopravnosti.

    Za sva pitanja možete se obratiti na diversity@uniri.hr.

    2. Virtualni prostor podrške
    Studenti i studentice, kao i zaposlenici sveučilišta, pozvani su da se uključe u virtualni prostor podrške i ostave svoju anonimnu poruku. Poruka može biti osobno iskustvo koje žele podijeliti, poruka podrške i osnaživanja, ili prijedlog konkretnih mjera za prevenciju rodno uvjetovanog nasilja u radnom ili studentskom okruženju na Sveučilištu. anonimne poruke bit će objedinjene i čitane te će doprinijeti stvaranju sigurnijeg i podržavajućeg akademskog okruženja za sve. 

Događanje je dio aktivnosti Sveučilišta u Rijeci u sklopu globalne kampanje ’16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja’ i projekta UNIGEM (University and Gender Maintreaming) koji koordinira TPO fondacija iz Sarajeva.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme