svjetionik.scri.hr

ČITAJTE S NAMA: Danijela Jakšić bira za vas književne naslove

Doc. dr. sc. Danijela Jakšić docentica je na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija, a u okviru naše rubrike Čitajte s nama predstavila je svoje favorite.

Nejc Zaplotnik: Put, 1981.

Priča o jednom životu u planini, prekrasna u svojoj jednostavnosti.

Poznati slovenski alpinist u ovoj proznoj knjizi opisuje svoje djetinjstvo, mladenačke ludosti, a napose svoje alpinističke ekspedicije, kao i svoj najveći uspjeh – uspon na Everest u proljeće 1979. godine. Pogovor potpisuje njegov prijatelj, Viki Grošelj, koji je svjedočio Zaplotnikovoj pogibelji ispod ledene himalajske lavine 1983. godine. Knjiga je obogaćena brojnim fotografijama iz obiteljskog albuma te fotografija s njegovih brojnih alpinističkih avantura.

Darko Berljak: Nebo puno Himalaje, 2017.

Ne znam ni sama koliko mi je puta ispala iz ruke zbog neočekivanog smijeha.

Autor je prvi puta otputovao u Nepal 1982. godine, kao vođa Prve zagrebačke himalajske ekspedicije, a potom ju je posjećivao čak još 34 puta, ponajviše kao vođa takvih ekspedicija. Nijedna zemlja na svijetu ne proteže se na tolikoj visinskoj razlici, između 59 i 8850m iznad mora.

Ima najviše jezero, najvišu dolinu i najdublji kanjon na svijetu itd. U ovoj knjizi, završnom dijelu trilogije, autor sažima svoj intenzivan odnos s tom čudesnom, mističnom zemljom, no ona je i svjedočenje o promjenama koje su se dogodile u toj zemlji tijekom svih tih godina.

Sarah J. Maas: Prijestolje od stakla, 2016.

Jer fantazije gutam za razbibrigu.

Fantasy roman koji donosi priču o Celaeni, nekad slavnoj ratnici poznatoj i po iznimnoj ljepoti, koja je već godinama pretvorena u ropkinju i prisiljena na težak rad u rudniku soli. U zemlji kojom vlada neumoljivi kralj na staklenom prijestolju, jedina prilika koju Celaena ima da ponovno stekne slobodu je da pobjedi na kraljevskom turniru protiv iznimno okrutnih protivnika.

No, prava opasnost leži drugdje – netko ili nešto ubija sudionike turnira jednog po jednog, pa će Celaenina borba za slobodu postati i borba za goli život.

Nick Hornby: Juliet, gola, 2011.

Teško je bilo odabrati jednu, jer volim sve od Hornbyja. Idealno štivo za plažu.

Dvoje stanovnika ocvalog britanskog primorskog gradića živi u apatiji svoje dugogodišnje veze. On je frenetični obožavatelj legendarnog rockera Tuckera Crowea, ona je frustrirana njegovom zaluđenošću, a pomalo i njim samim.

U trenutku kada svatko od njih napiše i objavi svoju (radikalno različitu) recenziju netom objavljene akustične verzije jedinog albuma Tuckera Crowea, njihovi životi zadobivaju obrat – veza će se raspasti, on će se preispitivati u naručju druge žene, ona će se zaljubiti u Tuckera Crowea, a Tucker Crowe će izaći iz 20-godišnje anonimnosti. Ovo je priča o tome kako je jedan (loš) akustični album preokrenuo nekoliko života i jednu povijest rock-glazbe.

Simone Saint James: Motel Zalaz, 2020.

Za dozu misterije i jezive atmosfere, ali i šačicu feminizma.

Viv Delany radi na recepciji motela Zalaz. Motel se nalazi u gradiću Fell, na sjeveru američke savezne države New York, a jedan je od onih čiji su gosti samo putnici na proputovanju ili pak mještani koji kriju mračne tajne. 

Motelom je vladala jeziva tišina i sve je izgledalo kao da se ondje ništa ne događa. Viv je često u njemu boravila noću i jedina je znala da je sve to samo privid. Jednoga dana Viv je zauvijek nestala, proglašena je mrtvom, a njezino tijelo nikada nije pronađeno. Trideset pet godina kasnije, nećakinja Carly dolazi u Fell kako bi otkrila pravu istinu o misterioznom nestanku svoje tete Viv, a njezina potraga započinje na recepciji u motelu Zalaz…

Alex Landragin: Prijelazi, 2020.

Jer tjera na razmišljanje i propitkivanje.

Ugledni pariški knjigoveža dobiva na uvez od belgijske barunice tajanstveni rukopis uz uvjet da ga ne pročita. Međutim, nakon njene iznenadne smrti, ipak se odvaži i otkriva da je riječ o tri pripovijetke. Prvu, naslovljenu “Naobrazba nakaze” napisao je Charles Baudelaire. Autor druge, “Grad duhova”, je poznati filozof i književni kritičar Walter Benjamin. Treća, “Priče o albatrosu” započinje dolaskom Francuza na zabačeni polinezijski otok na kojemu živi narod koji je sačuvao znanje o prijelazima duša.

Knjiga se može čitati kao tri zasebne pripovijetke ili po alternativnom slijedu kojim se tri priče pretvaraju u jedinstveno prozno djelo. Roman prvijenac ovog autora francusko-armenskog porijekla koji živi u Australiji.

Mario Radovan: Manunu: Knjiga mudrosti i neznanja, 2018.

Jer je autor moj kolega, profesor u mirovini. Filozof, pjesnik i nadasve osebujna ličnost.

Knjiga sadrži tekstove koji su nastali u dugom razdoblju. Ti tekstovi napisani su u različitim oblicima: kao dijalozi, razmišljanja, i poezija u prozi; govori se u prvom i u trećem licu. Tekstovi su podijeljeni u kraća poglavlja, prema temama o kojima govore; a govore o mnogim stvarima koje život donosi i odnosi. Govori se o vremenu i prolaznosti, o tratinčicama i maratonkama, o dobru i zlu, o kosilicama i ledolomcima, o bogovima i ljudima, o ljubavi i smrti, i o mnogim drugim malim i velikim stvarima.

Knjiga traga za razumijevanjem, dobrotom i ljepotom, i želi promicati dobronamjeran govor i ponašanje. Naslov knjige i ime “Manunu” dolaze od izraza “ma nu, nu”; ime izgleda nezgrapno, ali izraz ima dobroćudne konotacije i mogao bi biti kratak komentar na ovu knjigu.

Reinhold Messner: Gola Planina, 2011.

Da završim popis s najdražim žanrom.

Knjiga je potresna ispovijest o njemačkoj ekspediciji 1969. godine na jedan od najvećih vrhova Himalaje, Nanga Parbat. Vođa ekspedicije bio je jedan od najiskusnijih alpinista na svijetu, ali će, na do tada neosvojenoj Rupalskoj stijeni, u snježnoj lavini izgubiti brata Guenthera.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme