Kruno Topolski djelatnik je Studentskog centa u Rijeci zadužen za organiziranje slobodnog vremena studenata. Iako Centar uz prehranu, smještaj i zapošljavanje već odavno brine i o tom segmentu studiranja odnosno boravka u studentskom smještaju, ono posebnu dimenziju dobiva njegovim dolaskom.
Od kuda Vaš interes za organizaciju slobodnog vremena studenata?
Tijekom studija na Fakultetu zdravstvenih studija sam shvatio da me privlači rad s mladima te sam se počeo stručno usavršavati u tom području. Tako sam uz brojne neformalne edukacije završio i prvi formalni program “Mladi u suvremenom društvu” koji se održavao na Filozofskom fakultetu u Rijeci te mi je želja i dalje se usavršavati u tom smjeru. Volim ovaj posao, a osobito kada su studenti zadovoljni po završenoj aktivnosti.
Koliko je važna ova djelatnost SC RI?
Slobodno vrijeme je za studente izrazito važno vrijeme jer je to prilika da oni sebe kreiraju kao osobu. Formalno obrazovanje zasigurno oblikuje osobu no mišljenja sam da upravo kvalitetno provođenje slobodnog vremena im pruža mogućnost da se dodatno razvijaju i upoznaju. Stoga je važno organizirati što više besplatnih aktivnosti za i sa studentima.
Iza vas je vrlo aktivna godina, na što ste osobito ponosni?
Prošla godina je bila vrlo izazovna, budući da sam se tek zaposlio i započeo primjenjivati stečena znanja. Naime, krenuli smo s anketama procjene potreba u kojima smo pitali studente na koji način oni žele provoditi slobodno vrijeme. Temeljem tih rezultata kreirali smo Plan aktivnosti slobodnog vremena. Nažalost u prošlom semestru, a s obzirom na situaciju s koronavirusom, nismo kreirali Plan aktivnosti no svejedno smo pokušali pronaći aktivnosti koje bi studente mogle zanimati. Tako smo otvorili YouTube kanal i krenuli s emisijama ” Na kavi sa..” i “Kuhajte s nama” koje možete pogledati na službenom kanalu Studentskog centra Rijeka.
I što ste uočili odnosno što su pokazale ankete?
Upravo smo završili anketiranje za ovaj semestar i obradili podatke. Novi podaci su pokazali da studente trenutno najviše zanimaju sportski događaji, jako blizu su kulturne aktivnosti, onda slijede zabavni događaji odnosno edukativni. Najmanji interes je nekako pokazan kod znanstvenih aktivnosti. Slični rezultati su bili i tijekom prvog anketiranja. Anketu “Što želiš raditi u slobodno vrijeme” koju smo provodili u rujnu ove godine popunilo je više od 260 osoba. Zahvaljujući ispitivanju došli smo do podataka onih koji imaju neku posebnu vještinu ili znanje a voljeli bi kasnije to podijeliti s drugima. Što je odlično i zbog čega sam jako sretan jer moja vizija ovog posla u budućnosti jest da mi se studenti javljaju odnosno da se javljaju Centru sa svojim idejama. Centar je tu za njih i može im poslužiti kao platforma za provedbu njihovih ideja uz moju pomoć i podršku, ako je to potrebno. Kao jedini zaposleni u ovoj Službi volio bih istaknuti da je teško organizirati toliki spektar aktivnosti u raznim područjima. Osim toga studenti su jedna heterogena skupina te zato smatram da svatko od nas može ponuditi neku svoju vještinu koju bi drugi voljeli naučiti. Ovdje sam da im pomognem te povežem studente sa sličnim interesima. Oni koji su ostavili podatke u anketi jer žele svoje vještine podijeliti s drugima, već radim na realiziranju njihovih ideja i to me posebno veseli i ispunjava.
Možete nam otkriti što pripremate za ovu akademsku godinu?
Pripremamo puno, a ovaj semestar će biti posebno izazovan zbog koronavirusa i neizvjesnošću koja je isped nas. Više ćemo ići prema npr. sportskim individualnim sportovima kako bi smanjili kontakt i mogućnost zaraze. Tako planiramo turnire u šahu, u stolnom tenisu, krenula je “Škola trčanja na Kampusu”, koja se popunila u jednom danu. Tu trebam spomenuti dobru suradnju s Riječkim sportskim sveučilišnim savezom s kojima organiziramo pojedine sportske aktivnosti. Nadalje, na početku akademske godine nekako je posebna pažnja usmjerena na brucoše – pa smo izradili “Vodič za brucoše” i krenuli s “Kratkim tečajem brucoširanja” koji bi im trebali malo olakšati početak studentskog života. Imat ćemo nekoliko radionica u suradnji s kolegicama iz Sveučilišnog savjetovališnog centra kao i kolegicama s Odsjekom za pedagogiju koje će održati radionicu kako kvalitetno napraviti seminarski rad. U pripremi su eko akcije i još mnogo toga. Uglavnom puno je posla pred nama.
Da li je studente teško motivirati?
Najvažnije je pronaći aktivnost koja će ih zainteresirati i onda nema toliko problema. Upravo iz tog razloga provodimo anketu procjene potreba. Kako sam već spomenuo najviše se odazivaju na zabavne aktivnosti poput večeri društvenih igara kada ih je znalo doći i više od 70. Meni je isto tako ta aktivnost nekako posebna jer mi je bila prva, a nažalost će zbog trenutne situacije morati pričekati sigurnija vremena.
Gdje vidite prostora za poboljšanje?
Definitivno na vidljivosti svih aktivnosti. Tako da je uz organiziranje, planiranje veliki izazov i kako neki događaj marketinški obraditi odnosno upakirati ga. No, bez obzira na sve, u ovih godinu dana mislim da smo napravili puno, a to je prepoznala i Agencija za mobilnost i programe EU – e koja je SCRi uvrstila kao primjer dobre prakse rada s mladima. To je jedna velika stvar budući da su nas kolege iz Eurpe došli gledati kako mi to radimo.