svjetionik.scri.hr
test

COVID KOORDINATOR MATIJA LESKOVAR: Najviše rizika je u ponašanju studenata izvan doma

Služba integralne sigurnosti Studentskog centra u Rijeci ima za cilj implementirati sve odredbe iz područja sigurnosti i zaštite na radu te prepoznati rizike, u bilo kojem trenutku. Voditelj Službe, koja ima ukupno pet djelatnika, je Matija Leskovar, a njezina uloga zbog cjelokupne situacije oko epidemije još više dobiva na značaju, te postaje iznimno važna u segmentu funkcioniranja radnog kolektiva.

S obzirom da pandemija ne jenjava, Služba ima pune ruke posla?

Da. Ja sam uz to i covid koordinator. Moja zadaća je proučavanje svih normi, preporuka, odluka Hrvatskog nastavnog zavoda za javno zdravstvo, Nacionalnog stožera, Stožera PGŽ – e te kasnije što žurnija i efikasnija provedba njihovih odluka to jest integracija istih u naš sustav. Također imamo covid koordinatore za prehranu, student servis odnosno djelatnost zapošljavanja i za vanjsku komunikaciju to jest kod pružanja usluga cateringa.

Brojke su neumoljive, gdje uočavate najviše rizika?

Najviše rizika uočavam u djelatnosti smještaja odnosno u ponašanju studenata izvan studentskog smještaja to jest doma. Jer tu nema kontrole. Što se tiče mjera sigurnosti Centar je donio poseban dokument odnosno riječ je o uputama o pravilima ponašanja za vrijeme pandemije, puno prije nego što je to učinilo Ministarstvo obrazovanja. Preporuka je da korisnici smještaja obavezno nose zaštitnu masku u svim našim prostorijama, da se pridržavaju socijalne fizičke distance od minimalno 1.5 metara. Zatim, ne preporučamo da studenti dijele svoje suđe, da se kod korištenja wc –a koriste jednokratne rukavice, da se ne stvara gužva u zajedničkim wc –ima, čajnim kuhinjama i ostalim dopuštenim prostorima, kao ni kod korištenja lifta. Obvezna je stalna dezinfekcija ruku i radnih površina. No, više o tomu dostupno je i na: https://www.scri.uniri.hr/ostalo/covid-19-m.

Je li teško sve navedeno imati pod nadzorom?

Nije. Ako u startu krenete u pravu kontrolu i imate dobar tim.

Iako se čini da je gotovo sve rečeno o koroni, ipak nije dovoljno razvijena svijest o rizicima ove bolesti. Zašto je to tako?

Mislim, da studenti nisu dovoljno educirani o samom COVID-19. Ne proučavaju genetiku ove bolesti te se nažalost oslanjaju na neprovjerene informacije nekih medija. Ne traže mišljenja od znanstvenika plus nedostaje i određena doza odgovornosti i kolegijalnosti. Rekao bi se da se tu radi o nemarnosti.

Kakva je procedura kod pozitivne osobe a korisnik je doma, a kakva kod osobe koja je bila u kontaktu s njom?

Sada izolacija traje 10 dana, a prije je to bilo 14 dana. Procedura kod korisnika smještaja kojima je potvrđen pozitivan nalaz, a boravi u objektima smještaja je da u najkraćem mogućem roku napusti objekt smještaja, dok osoba sa znakovima bolesti na temelju odluke liječnika o potrebi testiranja se premješta u sobu za izolaciju i tamo boravi ne dulje od 48 sati od zaprimanja pozitivnog nalaza na SARS-CoC-2. Ta se soba po odlasku pozitivne osobe temeljito čisti, a što odrađuje posebna “outsoursing” tvrtka.

Dobro, a što je s kontakt osobama?

Preporuke epidemiologa su tu jasne; prvo se prate bliski kontakti a daljnji kontakti se prate do pojave simptoma bliskih kontakta. Samo bliski kontakti moraju u samoizolaciju. Bilo bi poželjno da, zaražena osoba iskreno navede sve one s kojima se družila i da se o tome tzv. sve kontakt osobe na vrijeme obavijeste. Jer ipak se radi o riziku.

Da li ste uočili odstupanja oko nošenja maski, dezinficiranja ruku? Ili smo barem tu postigli dosljednost?

Da, tu je situacija rekli bi perfektna. Studenti se pridržavaju svih mjera unutar Centra. Od fizičkog razmaka, nošenja maski, pa do korištenja dezinficijensa. Mislim da je SC Rijeka tu napravio puno i osigurao svim korisnicima dovoljno dezinficijens sredstava, papirnatih ručnika, vreće za otpad, liječnički termometar, sav potreban komfor korisniku smještaja u sobi za izolaciju to jest hranu, lijekove, tekućine, zatim tekućine za dezinfekciju površina i na svakom koraku su jasno istaknute preporuke.

Gdje vidite prostora za poboljšanje?

Ja mislim da smo mi na dobrom putu i da što se tiče mjera one su dobro osmišljene. Možda jedino u ovo vrijeme trebala bi veća opreznost ili reduciranje kontakata s rizičnim skupinama. Nadalje, mladima bih preporučio da što manje odlaze u restorane, kafiće. Budući da smo reducirali broj korisnika u objektima restorana, apel je da oni koji koriste uslugu prehrane to obave to prije, kako se ne bi stvarale nepotrebne gužve odnosno redovi ispred takvih objekata.

Uglavnom – maska, distanciranje, razmak, pranje ruku. Zatim – provjetravanje i čišćenje prostornih površina – i onda ne bi trebali imati problema.

Više o ovoj temi na: https://www.scri.uniri.hr/ostalo/covid-19-m odnosno

https://www.scri.uniri.hr/smjestaj.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme