svjetionik.scri.hr

RAVNATELJ DOMA ZDRAVLJA: Ambulanta na Kampusu do sada je odradila 4.000 pregleda

Vladimir Mozetič ravnatelj je Doma zdravlja Primorsko – goranske županije, član Upravnog odbora Hrvatskog urološkog društva odnosno Savjeta za zdravlje Primorsko-goranske županije te predsjednik „Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera“. 

U razgovoru za naš portal otkriva kako su studenti prihvatili ambulantu na Kampusu koja je za njih otvorena u srpnju prošle godine, možemo li se nadati nekom “normalnijem” ljetu s obzirom na pandemiju te na koji se način zdravstvo prilagođava navedenoj situaciji. S nama je podijelio što radi u slobodno vrijeme ali i s kojim se izazovima susreće upravljajući sustavom Doma zdravlja PGŽ -e.

U srpnju prošle godine otvorena je ambulanta na Kampusu. Kako je ovaj projekt prihvaćen, koliko je do sada pregleda odrađeno odnosno konzultacija?

Sve informacije koje dobivamo od korisnika usluga naše ambulante pokazuju da je zajednička odluka Doma zdravlja, Sveučilišta i Nastavnog zavoda za javno zdravtsvoo njenom otvaranju bila ispravna. U prvom redu smo dostupni studentima koji nemaju trajno boravište u Rijeci, te nemaju ovdje svog izabranog liječnika obiteljske medicine, ali i svim građanima koje se odluče koristiti zdravstvene usluge u ovoj ordinaciji, uključujući i djelatnike fakulteta Sveučilišta u Rijeci smještenih na Kampusu. Vrijeme pandemije odredilo je i specifičnosti komunikacije sa timom u ordinaciji sukladno epidemiološkim mjerama, ali su istovremeno svi komunikacijski kanali (mailovi, telefoni…) bili i dalje jesu kontinuirano u uporabi. Od početka rada studentske ambulante učinjeno je preko 4.000 pregleda.

Za koje vrste pregleda je ambulanta opremljena? 

Ambulanta opće/obiteljske medicine opremljena je sukladno standardima opremom kojom je omogućena inicijalna dijagnostika i procjena zdravstvenog stanja, kao i mogućnost osnovnih terapijskih postupaka. Na taj način se velika većina potreba za temeljnom zdravstvenom zaštitom može pružiti u samoj ambulanti.

Ambulanta na Kampusu otvorena je u srpnju prošle godine.

BRZI ANTIGENSKI TESTOVI

Ne možemo, a da se ne dotaknemo i korone. Dom zdravlja PGŽ–e u svim svojim ispostavama (Rab, Krk, Mali Lošinj, Opatija, Delnice, Crikvenica, Rijeka) provodi brze antigenske testove na virus SARS –CoV 2. Koliko je takvih testova do sada odrađeno? 

Provode se dva načina brzih antigenskih testiranja. Prvi se provodi u ordinacijama obiteljske medicine u slučajevima kada za to postoji medicinska indikacija procijenjena od strane liječnika u ordinaciji. Drugi način testiranja, komercijalnog tipa, je za osobe, državljane RH ili strance, kojima zbog privatnih ili poslovnih razloga treba nalaz brzog antigenskog testa zbog ulaska u jednu od zemalja EU (primjer Slovenije). Te osobe se prethodno trebaju javiti na mail: rapidcovidtest@domzdravlja-pgz.hr i dostaviti osobne podatke kako bi ih djelatnici Doma zdravlja kontaktirali zbog dogovora o mjestu i vremenu testiranja. Unazad 5 tjedana učinjeno preko 300 brzih antigenskih testova temeljem upita na mail: rapidcovidtest@domzdravlja-pgz.hr.

Što mislite o cijepljenju preko reda? Hoće li i nakon „strategije“ biti doza viška? 

Mišljenja sam da se u ovom trenutku trebamo u prvom redu okrenuti prema provođenju ove do sada najveće javnozdravstvene aktivnosti unazad nekoliko desetljeća , kako bi dolaskom veće količine cjepiva građani bili u što kraćem roku procijepljeni sukladno prioritetnim skupinama po uputama HZJZ-a. Dom zdravlja PGŽ i timovi obiteljske medicine su u dogovoru sa NZZJZ PGŽ pripremili logistiku i spremni su za provođenje cijepljenja.

POSTCOVID AMBULANTE

Kakva će biti procijepljenost u Primorsko – goranskoj županiji do početka ljeta?

Temeljem dostupnih podataka, te u kontaktu s epidemiološkom službom NZZJZ za očekivati je da će se epidemiološka situacija postupno dodatno poboljšavati, pri čemu svakako treba pohvaliti građane naše županije koji su preporučene mjere primjereno primijenjivali kroz čitavo prethodno razdoblje, kao i koordinaciju zdravstvenih subjekata u regiji.

Pandemija već sada ostavlja posljedice na fizičko i mentalno zdravlje stanovništva, te su neke zdravstvene ustanove krenule, a druge planiraju aktiviranje Postcovid ambulanti. Rehabilitacijski programi za bolje fizičko i mentalno zdravlje koji su već pripremljeni ili se pripremaju za građane, svakako će se ponuditi i u području zdravstvenog turizma.

U nekoliko navrata istakli ste važnost ulaganja u rehabilitaciju, zdravstveni turizam, te naglasili da će se „prestankom“ pandemije pojaviti potreba za aktivacijom nekih dodatnih zdravstvenih usluga. Na koje ste usluge mislili i je li naš zdravstveni sustav spreman na sve to? 

Pandemija već sada ostavlja posljedice na fizičko i mentalno zdravlje stanovništva, te su neke zdravstvene ustanove krenule, a druge planiraju aktiviranje PostCovid ambulanti. Rehabilitacijski programi za bolje fizičko i mentalno zdravlje koji su već pripremljeni ili se pripremaju za građane, svakako će se ponuditi i u području zdravstvenog turizma. Članice Klastera zdravstvenog turizma (zdravstvene i turističke) dovršavaju zajedničku platformu za ponudu na stranim tržištima. Naša regija, koja uz tradiciju i prirodne ljekovite čimbenike u priobalju , na otocima i Gorskom kotaru, ima vrlo kvalitetan kadar, prostore i opremu za provođenje navedenih programa, ali i programa prevencije, „life style“ programa, te aktivnog i zdravog života u trećoj životnoj dobi.

ŠETNJA, UMJERENA TJELOVJEŽBA…

Zdrav duh u zdravom tijelu – ovaj moto nikad nije bilo aktualniji. Koji bi bili Vaši savjeti i preporuke za „zdrav život“? 

U sadašnjim vremenima ograničenog kretanja i ograničenih fizičkih susreta možemo iskoristiti prednosti našega kraja za šetnje, umjerenu tjelovježbu i pravilnu prehranu prvenstveno u preventivne svrhe. Istovremeno se onima koji to nisu u mogućnosti iz objektivnih razloga, a imaju potrebu, približimo svim drugim oblicima komunikacije.

Uspješnu karijeru urologa zamijenili ste uspješnom menadžerskom karijerom. Što bi ste izdvojili kao izazov posla kojeg sada obavljate?

 U posljednjih 15-ak godina, koliko sam aktivno uključen u organizaciju i upravljanje zdravstvenim sustavima u javnom i privatnom sektoru, te zdravstvenoj industriji i turizmu, nisam ni trenutka prestao sa svojim liječničkim pozivom. U Domu zdravlja PGŽ, u našem Centru u Parku Nikole Hosta, radim u urološkoj ordinaciji nekoliko dana u tjednu , što mi pričinjava veliko zadovoljstvo, a također predajem na našim fakultetima i visokim učilištima teme iz područja urologije, te organizacije zdravstvenih sustava. Upravo mi poznavanje sustava s pozicije i liječničke i menadžerske struke omogućava cjelovito sagledavanje zdravstva, u kojem se u timskom radu trudimo primijeniti optimalna rješenja.

Vladimir Mozetič u slobodno vrijeme? 

U onom dijelu slobodnog vremena koje si uspijem priuštiti trudim se biti u krugu najbližih, boraviti u prirodi, biti društveno aktivan, slušati glazbu, pročitati dobro štivo, otići na predstavu ili izložbu. Kao bivšem aktivnom sportašu, rukometašu, nedostaje mi zbog epidemioloških mjera prekinuto rekreativno igranje badmintona, a nadam se uskoro i primjerenijem vremenu za bicikliranje.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme