svjetionik.scri.hr

AH, TO UČENJE: Spremaš ispite, ali baš ti ne ide – evo kako to drugi rade

Veljača, mjesec karnevala, mjesec ljubavi, ali i mjesec stresnih završnih ispita na faksu…

Vrijeme završnih ispita najstresnije je vrijeme studentskog života, te iako s godinama on postaje manji jer savladavamo učenje razvijajući različite tehnike i rituale koji nam olakšavaju da upijemo ogromnu količinu informacija koje su potrebne za prolaz – nikad dosta dobrih savjeta. Zar ne?

Pa, koje su to provjerene metode učenja?

Upitali smo Lanu, Teu, Elizabetu i Dominika – evo što su nam rekli…

Planiranje vremena – najbitnije

Lana je studentica 3. godine preddiplomskog studija Kulturologije na Filozofskom fakultetu, te za svoje ispite mora pročitati, analizirati i naučiti poveći broj knjiga i radova koji se bave gustom teorijom.

– Za proći svu literaturu, kaže nam, najbitnije joj je planiranje vremena, jer ne stigne sve proći i naučiti u kratkom vremenu, pa tako sa svojim učenjem započinje tjedan dana ili više prije ispita, obrađujući jedan dio literature svaki dan. Ovo zahtijeva da par sati svakog dana provede čitajući, što zna postati monotono i dovodi do gubitka koncentracije, pa tako kako bi „došla k sebi“ voli otići u šetnju, na kavu s prijateljima ili pogleda epizodu serije kako bi se na kratko odvojila od gradiva i bila produktivnija za nastavak učenja. Jer, kako kaže, bolje je uzeti pauzu nego se prisiliti na učenje.

Lana je osoba koja tijekom čitanja voli pisati natuknice na papir, jer tako najbolje zapamti pročitano, te za kasnije ima bilješke koje može proći kako bi se prisjetila nekih koncepata i sveukupne problematike kojom se tekst bavi. Voli pronalaziti primjere pročitanih koncepata kako bi samoj sebi na praktičan način objasnila pročitano.

Bez distrakcija – molim!

Tea, kao i Lana studira Kulturologiju, no ona je trenutno na 1. godini diplomskog studija,i iskusna je polagačica završnih ispita. Preferira učiti bez distrakcija, što se ponajviše, kaže, odnosi na elektroniku i uređaje koji nas svakodnevno okružuju i često ometaju pri poslu. Najbolje uči kada ima potpun mir, te ako uči u društvu drugih osoba bitno joj je da su te osobe tihe, te da vlada opuštena atmosfera.

Kod težih ispita ili gradiva koje joj teže ide, preferira učiti sama. Za ovakvo učenje u miru i bez distrakcija potrebno je također dobro planiranje vremena, za koje kaže da je osnova dobrog studiranja i polaganja ispita.

Pomodoro tehnika

Elizabeta je studentica 1. godine diplomskog studija Poslovne informatike, te za svoje završne ispite mora znati teoriju, no dosta je i praktičnog dijela, tipa programiranje i izrade projekata za završne. S obzirom na to da velik dio svoga vremena provodi za kompjuterom ili laptopom, sklona je uzimanju stanki u intervalima.

Veli nam da se koristi tzv. „pomodoro tehnikom“, te svoje učenje raspoređuje tako da uči ili radi na projektu 25 minuta nakon čega slijedi kraća pauza od 5 minuta, te tako 4 “kruga“, nakon čega produžuje vrijeme pauze na 15 minuta. Tijekom pauze prošeta po sobi ili stanu i za to vrijeme otiđe po grickalice ili napuniti bocu vode, za što također kaže da joj podosta pomaže, jer joj osigurava da potrošenu energiju brzo nadoknadi.

Problem pri učenju stvaraju joj društveni mediji i mobitel. Važno joj je ugasiti WiFi na mobitelu kako ne bi dobivala obavijesti te aparat stavlja negdje sa strane, na mjesto gdje ga ne može doseći – dok sjedi za laptopom. 🙂

Northlane i Gojira

Dominik je, kao i Elizabeta student 1. godine diplomskog studija na Odjelu za informatiku, no on pohađa smjer Informacijski i komunikacijski sustavi. I on planira svoje vrijeme, ali ne određuje kada će uzeti pauzu i koliko će ona trajati, već određuje samo koliko će vremena u danu posvetiti fakultetu. Primjerice odredi da će radu na projektu ili učenju za završni posvetiti 2 sata svoga dana. I to je to.

Dok programira i radi za projekt često sluša glazbu koja ga motivira i poboljšava mu koncentraciju, a najčešće, kaže, da se radi o glazbi žanra metal, s naglaskom na bendove Northlane i Gojira. Pri učenju i radu na projektima pomaže mu i komunikacija s kolegama na faksu, s kojima razgovara i zatraži pomoć kada negdje zapne, te je od pomoći i ponavljanje koje prolazi kada ga netko od kolega pita za pomoć.

Uglavnom, ono što možemo za kraj zaključiti o temi zvanoj učenje – jest to – da je jedna od najbitnijih stvari, a koju svi četvero rade, jest – planiranje vremena.

Zaista zlata vrijedi ona stara, „organizacija je pola posla“, a uz dobru organizaciju vremena sve se uspije srediti i naučiti. No, što se tiče ostalih tehnika, svaki majstor zapravo ima svoju tajnu..I da… hvala ovim majstorima što su podijelili svoje!

(tekst: Lea Broz, foto: Unsplash)

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme