Nastavljamo s našim člancima o zdravlju, a ovog puta tema je – proljetni umor.
Proljetni umor je učestali psihofizički problem od kojeg puno pojedinaca pati tijekom proljetnog razdoblja godine. Djeluje iscrpljujuće i naporno, ali korisno je znati da si možemo pomoći sasvim jednostavno kroz male promjene u svakodnevici. U nastavku saznajte koji su načini smanjenja negativnog učinka ove vrste umora.
Što je uistinu ”proljetni” umor?
Proljetni umor predstavlja set simptoma koji su povezani s prirodnom reakcijom našeg tijela na promjenu vremena i duljine dana u proljeće. Naše tijelo se ustvari dezorijentira kroz nagle promjene godišnjih doba, te se s vremenom kreira pojam koji opisuje sve ono što doživljavamo prilikom te tjelesne i psihičke prilagodbe a posljedica toga je proljetni umor. Ova pojava je sasvim uobičajena i učestala, te nam ne bi trebala predstavljati nikakav razlog za veću brigu.
Međutim, ponekad ti simptomi mogu postati naporni i iscrpljujući za cijeli organizam – učestale glavobolje, nervoza, mučnina, otežano buđenje čak i nakon redovitog sna, osjetljivost na vremenske promjene… To je samo nekolicina mogućih simptoma koji ukazuju na proljetni umor.
Uzroci i savjeti
Jutarnja svjetlost– Proljetni umor je ponajviše izazvan ranijim svitanjem sunca, na što naš mozak reagira kao znakom za buđenje, stoga su moguća ranija buđenja. Kao rezultat toga, nedostaje nam sna, a to se u konačnici odrazi i na ostatak dana.
Za prevenciju utjecaja ranije jutarnje svjetlosti preporučuje se postavljanje zavjesa i/ili nošenje maske za spavanje. Na ovaj način vaš san neće biti narušen. Uz to, ne samo što spavanje u mraku može spriječiti jedan od uzroka proljetnog umora, ono je također povezano s uvećanom proizvodnjom hormona melatonina – hormona koji je odgovoran za naš ciklus spavanja i budnosti.
Neravnoteža hormona – Tijekom zime doza hormona serotonina i dopamina je smanjena radi manjka sunčeve svjetlosti i kretanja. Istovremeno, naše tijelo ima naviku proizvoditi kortizol, odnosno hormon stresa, kako bi se naše tijelo lakše priviknulo na zimske uvjete. Početak proljeća označava vedrije vrijeme i normalnu dozu sunčeve svjetlosti, na što se naše tijelo treba prilagoditi. Upravo u ovom procesu ponovnog uspostavljanja ravnoteže hormona osoba može osjetiti tzv. proljetni umor.
Smanjenje stresa je prva stvar koja pomaže. Bitno je posvetiti se samom sebi i potaknuti proizvodnju hormona sreće. Uz to, nije loše ponekad se istuširati hladnom vodom kako bi se naše tijelo razbudilo i naviklo na temperaturne promjene. Za nedostatak vitamina D dobro je što više provoditi vrijeme vani, u dodiru sa suncem; kroz šetnje, različite aktivnosti, ali i vježbanje u prirodi. Dovoljno dobar pomak je i popiti kavu na terasi, balkonu. 🙂
Nedostatak vitamina
– Manjak vitamina u tijelu događa se radi nedovoljnog unosa povrća i voća tijekom zime, koji su najveći prirodni izvor vitamina koji su neophodni našem tijelu za normalnu funkciju. Posljedica tog manjka je kroničan umor tijekom proljetnog razdoblja.
Nedostatak vitamina se može riješiti kroz dva načina; dodatnim unosom voća i povrća koji na prirodan način mogu uravnotežiti količinu vitamina koja je potreba za normalnu funkciju tijela, ili – uzimanjem suplemenata, odnosno dodataka prehrani.