svjetionik.scri.hr

BRINI O ZDRAVLJU: Zdravstvena zaštita studenata na Kampusu

Sve zahtjevniji i užurbaniji način života, epidemiološka situacija u kojoj se nalazimo već dvije godine, kao i nove životne promjene koje donosi školovanje izvan mjesta prebivališta čini studentsku populaciju osobito osjetljivom. No, studenti Sveučilišta u Rijeci i izvan mjesta stanovanja imaju zdravstvenu zaštitu.

O čemu je riječ i koja je razlika između liječnika opće prakse i liječnika školske medicine otkriva članak kojeg je pripremila dr. sc. Marijana Turčić, dr. med., spec. školske medicine, iz studentske ambulante Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo PGŽ -e na Kampusu.

Pročitajte i informirajte se!

Studentska ambulanta na Kampusu

odamh na početku treba istaći da u Hrvatskoj preventivne i specifične mjere zdravstvene zaštite za studente provode liječnici školske i sveučilišne medicine nadležni za određeni fakultet, a liječenje kada se student razboli provodi izabrani liječnik u mjestu prebivališta pojedinog studenta.

Za studente s kroničnim bolestima ili pojavom bolesti to je velik problem. Naime, iako prema Pravilniku o načinu ostvarivanja prava na slobodan izbor doktora primarne zdravstvene zaštite, osigurana osoba ima pravo redovitim putem (bez određenog razloga) promijeniti izabranog liječnika (obiteljske medicine, stomatologa, ginekologa i pedijatra) nakon isteka godine dana od zadnjeg izbora, a iz opravdanog razloga (kao što je, primjerice, promjena mjesta stanovanja ili izbivanje iz mjesta stanovanja dulje od 3 mjeseca) i unutar roka od godine dana – sve to otvara prostor za brojna druga pitanja.

Prije svega to je vezano za kvalitetu takve zdravstvene zaštite, a ujedno uopće se ne uzima se u obzir činjenica preopterećenosti mreže primarne zdravstvene zaštite zbog koje studenti navedeno pravo promjene liječnika niti ne mogu ostvariti – jer ih liječnici primarne zdravstvene zaštite, zbog već ionako prevelikog broja pacijenata, uz najbolju volju nisu ni u mogućnosti primiti.

S druge pak strane, ako student i uspije promijeniti izabranog liječnika, zbog prije spomenute preopterećenosti mreže primarne zdravstvene zaštite postoji mogućnost da se student pri povratku u svoje mjesto prebivališta više neće moći vratiti svom liječniku primarne zdravstvene zaštite.

RAD AMBULANTI NA KAMPUSU

Vodeći se tom činjenicom, a s ciljem pronalaska cjelovitog rješavanja zdravstvene zaštite studenata usklađene s njihovim specifičnim potrebama i interesima, u suradnji i uz zajednički angažman Sveučilišta u Rijeci, Doma zdravlja Primorsko-goranske županije te Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije (dalje u tekstu NZZJZ PGŽ), u prostoru prizemlja Paviljona 1 na Kampusu Sveučilišta u Rijeci organiziran je rad dviju ambulanti: ambulante obiteljske medicine koja ordinira 2 dana u tjednu, te ambulante sveučilišne medicine koja ordinira svih 5 dana u tjednu. Detalji su dostupni ovdje.

Ovdje je sada potrebno navesti razliku između ambulante obiteljske medicine i sveučilišne ambulante.

GLAVNE RAZLIKE:

liječnika obiteljske medicine sami birate kako je gore u tekstu navedeno, dakle, „selite” svoj karton

liječniku obiteljske medicine bi trebalo ići kada se akutno razbolite pa trebate pregled, osnovne laboratorijske pretrage (koje se obavljaju u Domu zdravlja kojem prema mreži ordinacija obiteljske medicine pripada izabrani obiteljski liječnik) te po potrebi antibiotsku ili neku drugu terapiju

liječniku obiteljske medicine ide se i kada osoba boluje od neke kronične bolesti radi izdavanja recepta za redovitu terapiju (iako je za sada dovoljno samo telefonski kontaktirati svog liječnika obiteljske medicine da izda recept elektroničkim putem putem sustava CEZIH (Centralni zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske) čime se propisani lijek/terapiju može podići u bilo kojoj ljekani u Hrvatskoj

liječnik školske i sveučilišne medicine nadležan je za određeni fakultet pa istog ne možete samostalno izabrati već mu, kao redoviti student automatski pripadate upisom na određeni fakultet, odnosno, nema nikakvog „seljenja” kartona budući se radi o preventivnom kartonu

liječnik školske i sveučilišne medicine provodi mjere preventivne zdravstvene zaštite, obvezna te dobrovoljna cijepljenja i docjepljivanja, sistematske preglede, kontrolne i namjenske preglede te probire. Zatim utvrđuje psihofizičku sposobnost učenika, primjerenog oblika školovanja i prilagodbe ili mirovanja nastavnog procesa te smještaja tijekom studiranja, zdravstveni odgoj i provođenje programa promicanja zdravlja, savjetovališni rad te epidemiološke aktivnosti i aktivnosti u vezi sa zaštitom okoliša (detaljnije sve je dostupno i ovdje). A u slučaju potrebe za izdavanjem lijeka/terapije, liječnik školske i sveučilišne medicine izdaje privatni recept (student sam plaća punu cijenu lijeka/terapije)

liječnik školske i sveučilišne medicine, sukladno potrebama studenata koordinira i surađuje s liječnikom obiteljske medicine, nastavnim osobljem fakulteta, Psihološkim savjetovalištem Sveučilišta te samim Sveučilištem, Studentskim centrom, kao i Studentskim zborom

liječnik školske i sveučilišne medicine dodatno u suradnji s voditeljem Odjela za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti NZZJZ PGŽ te specijalisticom ginekologije i opstetricije, vanjskom suradnicom NZZJZ PGŽ, koja sudjeluje u provedbi županijskog programa Centri za mlade- savjetovališta otvorenih vrata, studente po potrebi upućuje na pružanje ginekološke skrbi te psihijatrijskog pregleda i po potrebi daljnjeg praćenja, a sve bez potrebe za uputnicom ili za mijenjanjem izabranog ginekologa i „seljenja” kartona

– obje specijalnosti (i liječnik obiteljske medicine, kao i liječnik školske i sveučilišne medicine) mogu elektroničkim putem putem sustava CEZIH izdavati uputnice za specijalističke preglede i/ili bolničku obradu

Dakle, iz svega gore navedenog razvidno je da je funkcija školskog i sveučilišnog liječnika sveobuhvatnija i ciljano usmjerena na potrebe studentske populacije. Naime, ulaganje u zdravlje mladih treba nam svima biti prioritet jer se ne kaže uzalud da su mladi naša budućnost te da na njima svijet ostaje.

UMJESTO ZAKLJUČKA:

Nema potrebe da se zamarate pokušavajući sami odgonetnuti kome, kako, kada i zbog čega se trebate ili možete obratiti ako imate bilo kakve psihofizičke teškoće, dileme ili pak samo pitanja. Slobodno se možete obratiti putem emaila (marijana.turcic@zzjzpgz.hr) ili telefona (051/584-876) ambulanti sveučilišne medicine (pon/sri/čet uvijek ujutro, uto/pet neparni ujutro/parni popodne) gdje ćemo pokušati riješiti sve šta je u nadležnosti i mogućnosti liječnika školske i sveučilišne medicine, a za ostalo ćete dobiti jasne savjete i preporuku ili konkretno dogovaranje termina za pregled liječnika druge specijalnosti ili bolničku obradu.

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme