Na javnim visokim učilištima u Republici Hrvatskoj iz godine u godinu raste brojka studenata s invaliditetom koji se odlučuju za akademsko obrazovanje.
Bolja osviještenost o svojim pravima i mogućnostima, sve izraženija motivacija za donošenjem odluka da se uhvate u koštac s izazovima studentskog života ali i sve snažniji razvoj raznih potpora – zasigurno su samo neki od razloga zbog čega je to tako.
Jedan od njih je i Leon Herman, student kulturologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Naš sugovornik dolazi iz Međimurja, a u razgovoru za naš portal otkriva zašto je odlučio studirati u Rijeci, kako se snašao u ovom gradu i koji su mu prioriteti.
Predstavite se malo našim čitateljima?
Zovem se Leon Herman i imam 21 godinu. Studiram kulturologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Volim sve što vole mladi poput mene. U svoje slobodno vrijeme volim se družiti s kolegama, čitati dobre knjige i igrati videoigre.
Odakle dolazite i po čemu je poznat Vaš kraj?
Dolazim iz Međimurja. Smatram da je moj kraj poznat po dobrim i veselim ljudima. Ono što bih izdvojio je kulturno-umjetnička manifestacija Porcijunkulovo. Obilježava se svake godine u središtu grada Čakovca. O toj manifestaciji puno se piše u medijima jer je spoj tradicionalnog i modernog, te privlači mnoštvo posjetitelja.
Što Vas je motiviralo da odaberete studij u Rijeci? Kako Vam se sviđa ovaj grad? Kako ste se snašli?
Na preporuku starijih kolega izabrao sam Rijeku za studiranje. Rijeka je grad u kojem ima mnoštvo sadržaja i mjesta za dobru zabavu. Stanovnici Rijeke su ljubazni i pristupačni ljudi. Studiram već tri godine u Rijeci i zasad imam samo pozitivna iskustva. U početku se bilo teško prilagoditi jer je to bio za mene novi grad, nova okolina i novi izazovi, ali uz pomoć kolega, profesora i mojih osobnih asistenata ubrzo sam se prilagodio i zavolio ovaj grad.
Studirate kulturologiju, što bi ste posebno istaknuli vezano za ovaj studij?
Područje kulturologije je izrazito široko, dobivamo znanja o filozofiji, medijima, sociologiji, antropologiji i još mnogim drugim zanimljivim područjima kojima se bavi kulturologija. Svake godine istražujemo nešto novo iz humanističkih, medijskih i drugih područja. Studiranje nije monotono. Istaknuo bih da su većina profesora izrazito susretljiva prema studentima te imaju zanimljiva predavanja.
Što je najzanimljivije od znanja i sadržaja s kojima ste se do sada susreli tijekom studija?
Mnogi sadržaji su zanimljivi. Meni osobno, zanimljivo mi je bilo na kolegiju Pravci u suvremenoj kulturi (profesorica Iva Žurić Jakovina) gdje smo proučavali alternativna čitanja. Primjerice, interpretirali smo Shakespeareovu Oluju. Raspravljali smo o ulozi lika Calibana koji je po novim čitanjima reprezentacija divljeg čovjeka, te kako je u biti lik Calibana komentar na viđanje viktorijanaca prema drugim kulturama.
Vrlo ste uspješni, uspijevate izvršavate sve obaveze koje imate na vrijeme…Što je najvažnije u tome?
Fakultet je uvijek na prvom mjestu, a zatim sve ostale aktivnosti. Postoji vrijeme za učenje i postoji vrijeme za zabavu. Treba biti ustrajan i strpljiv. Komunikacija s profesorima i kolegama je jako bitna. Na primjer, ako nešto ne znam, uvijek se obratim profesorima i kolegama da mi svojim savjetima pomognu. Bitna je suradnja i kolegijalnost.
Što bi poručili drugim studentima koji razmišljaju o upisu studija u Rijeci i dolasku u ovaj grad?
Rijeka je grad koji mnogo može ponuditi studentima. Ljudi su pristupačni, a atmosfera na Filozofskom fakultetu je dobra.
Boravite u studentskom domu. Što Vam se najviše sviđa kod smještaja?
Smještaj je prilagođen mojim potrebama (soba je prilagođena studentu s invaliditetom op.a). Zaposlenici studentskog doma su ljubazni. Studenti su veseli i bučni što je dobro, ali ponekad zna i zasmetati kada se pripremam za ispit. 🙂
Već nekoliko mjeseci na živote nam svakodnevno utječe epidemija virusa SARS-CoV-2. Kako ste se Vi prilagodili svim tim silnim epidemiološkim mjerama koje se provode? Da li Vam stvaraju probleme? Što bi poručili mladima?
Dobro sam se prilagodio ovoj situaciji u online okruženju. Predavanja i kolokviji održavaju se normalno, naravno, svima nam je trenutna situacija malo neobična. Pridržavam se epidemioloških mjera. Naravno da mi ove mjere stvaraju probleme, vjerujem da svima mladima stvaraju probleme jer nas ograničavaju u svim onim aktivnostima koje smo radili prije pojave pandemije koronavirusa. Mladima poručujem da budu strpljivi i odgovorni jer i ovo će proći!
STUDENTSKO NASELJE TRSAT OPREMLJENO S 10 SOBA
Studentski centar je pripremljen za smještaj osoba s invaliditetom. Konkretno, SN Trsat raspolaže s deset jednokrevetnih soba prilagođenih osobama s invaliditetom. Riječ je zapravo o apartmanima s kupaonicom, kuhinjom, lođom te mjestom za spavanje i učenje i kompletno su prilagođene njihovim potrebama. Osim boravka u prilagođenoj sobi, u SN Trsat osigurano je i nesmetano kretanje hodnicima paviljona, vanjskim prostorom te restoranom Kampus.