Grad Rijeka u postupku je donošenja važnog dokumenta koji nosi naziv „Program za mlade Grada Rijeke 2023. – 2030.“.
Svrha tog dokumenta je poboljšanje života mladih u Rijeci, između ostaloga, uspostavom kontinuiranog dijaloga s mladima te nastavkom mjerenja količine i kvalitete različitih aktivnosti koje se provode za mlade u Rijeci.
Trenutno je izrađena početna verzija, tj. nacrt tog dokumenta, a u izradu finalne verzije Grad Rijeka želi uključiti sve zainteresirane, a posebice mlade ljude između 15 i 30 godina. Cilj je da Program što kvalitetnije utječe na poboljšanje života mladih u Rijeci.
Čitaj i informiraj se. Uključi se ispunjavanjem upitnika!
Osim kroz savjetovanje sa javnošću, mladi se mogu uključiti na nešto neformalniji način, ispunjavanjem anketnog upitnika za mlade. Upitnikom se s jedne strane želi približiti Program mladima, a s druge strane čuti njihovo mišljenje o aktivnostima za mlade u Rijeci koje se provode ili se tek planiraju provoditi.
Ispuni anketni upitnik za mlade!
Grad Rijeka iz odgovora želi doznati koliko su mladi uopće upoznati s postojećim programima koji su im namijenjeni i koliko korisnima smatraju programe i aktivnosti koje će se tek uvoditi. Vodeći se odgovorima, Grad Rijeka znat će o kojim temama pojačati komunikaciju, koje aktivnosti će biti posebno korisne kad se uvedu u život mladih, a koje aktivnosti mladi ne smatraju posebno bitnima.
U proces izrade nacrta odnosno proces pisanja početne verzije Programa za mlade, koji traje od 2021. godine, bio je uključen veliki broj ljudi, od zaposlenika gradske uprave Grada Rijeke i predstavnika županije Primorsko-goranske, preko ljudi iz različitih javnih institucija, iz udruga tj. iz civilnog i privatnog sektora, sve do zainteresiranih građana, roditelja i, naravno, samih mladih kao ključnih osoba.
Što piše u Programu za mlade?
U ovoj početnoj verziji navedeni su ciljevi koji se žele postići u smislu poboljšanja života mladih u Rijeci i načini na koje će se ciljevi postizati, odnosno mjere koje će Grad Rijeka provoditi u suradnji s mnogim partnerima kako bi poboljšao život mladih.
Program za mlade ima tri temeljne teme od kojih svaka ima svoj dugoročni cilj. U temi „Obrazovanje i (samo)zapošljavanje mladih“ dugoročni cilj je unaprijediti kvalitetu obrazovanja i profesionalnog usmjeravanja mladih. U temi „Dobrobit i osamostaljivanje mladih“ dugoročni cilj je ojačati opće uvjete za dobrobit i osamostaljenje mladih. U temi „Poticanje, osnaživanje i dijalog s mladima“ dugoročni cilj je osigurati poticajnu atmosferu u gradu za mlade.
U Programu za mlade predviđeno je da se ti ciljevi postižu uspostavom Fonda za mlade koji zapravo podrazumijeva financijska sredstva u proračunu Grada Rijeke koja će biti namijenjena za mlade. Također do ciljeva će se stizati izradom operativnih planova i izvješća u kojima će pisati što se sve u jednoj godini treba napraviti i što je napravljeno. Postojat će i Ambasadori mladih koji će se boriti i lobirati tj. zagovarati razvoj različitih kvalitetnih projekata i programa za mlade. A portal Moja Rijeka preoblikovat će se u portal za mlade i postati jedinstveno mjesto na kojem će se mladi moći informirati i komunicirati.