svjetionik.scri.hr

OGROMAN USPJEH: Izložbu GraficaRI riječke Akademije pogledalo preko 500-tinjak osoba

Nakon skoro mjesec dana što je bila postavljena u Galeriji Kortil (HKD), međunarodna natječajna izložba grafika i knjiga umjetnika koja je postavljena  pod naslovom »GraficaRI«, je završena te se zbrajaju impresije, koje su odlične, jer je naime izložbu dolaskom u galeriju pogledalo preko 500- tinjak osoba. Radovi su se gledali i virtulano odnosno u internetskom prostoru sadržaje je pregledalo preko 6.000 posjetitelja, a održano je više od 40 vodstava za građanstvo, školarce i studente.

Sudjelovanje bez kotizacije

Ovim projektom riječka Akademija primijenjenih umjetnosti obilježila je svojih prvih petnaest godina od osnutka, te se već nadovezala na već bogatu tiskarsko-grafičku povijest od početaka stvaranja Riječke grafičke škole čiji su osnivači i predstavnici, profesori i studenti ove ustanove.

– Ova izložba polučila je veliki uspjeh jer se dosta mladih umjetnika i studenata prijavilo na natječaj. Ovo je jedan od rijetkih projekata gdje mladi umjetnici i studenti mogu izlagati svoje radove, a da nisu koncipirani od kustosa, kao što je to danas uvriježeno, zatim ne moraju platiti kotizaciju odnosno sve je za njih potpuno besplatno. Riječkoj Akademiji projekti poput ovog znače puno osobito u kontekstu popularizacije grafike u obrazovanju, a mladim umjetnicima pruža mogućnost iskustva te razmijene ideja te tehnika, komentirala je dekanica Akademije primijenjenih umjetnosti Letricija Lindarić, prof. art.

»GraficaRi« prvi je put pokrenuta 2013. godine s tendencijom promoviranja umjetnosti grafike studenata i mladih umjetnika iz Hrvatske. No, ove godine organizatori su napravili iskorak otisnuvši se u međunarodne vode, s namjerom povezivanja studenata, mladih grafičara, bivših studenata Akademije (alumnija) iz Hrvatske i inozemstva.

Radovi iz svih krajeva svijeta

Kao rezultat toga je čak 246 prijava i 635 radova iz različitih krajeva svijeta od Argentine, Armenije, Bangladeša pa sve do Ukrajine i Vijetnama. No, među pristiglim prijavama žiri je za izlaganje odabrao 119 autora, od kojih 59 su mladi umjetnici i 60 studenata.

Međunarodno povjerenstvo činili su Letricija Linardić (Akademija primijenjene umjetnosti u Rijeci), Mario Čaušić (Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku), Vilma Bartolić (Muzej moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci), Breda Škrjanec (Mednarodni grafični likovni center, Slovenija) te tri inicijatorice projekta Ivana Bajcer (APURi), Dajana Radoš (APURi) i Sunčana Simichen (umjetnica).

Pohvale i nagrade najboljima

Podijeljene su i nagrade i pohvale kako inozemnim studentima i umjetnicima tako i domaćim studentima, a među njima su i polaznici riječke Akademije.

Radi se o Dominiku Višnjiću koji se predstavio s djelom pod nazivom Odraz intime i Ivani Ivaničić koja je izlagala grafiku naziva Struja svijesti. Riječ je o studentima preddiplomskog studija, a što znači da su tek na početku otkrivanja svojeg umjetničkog istraživanja.

Odraz intime i Struja svijesti

Odraz intime sastoji se od osam bakropisa koji su presavijeni na jedan grafički list, tako da sve izgleda kao neka tkanina, saznajemo od Dominika Višnjića. Uradak se i dalje može slagati na različite načine, a sve zapravo predstavlja tkaninu – posteljinu. Iako sam se na  vrlo indirektan način predstavio publici, Odraz intime može se zapravo interpretirati na različite načine – što je zapravo odlična stvar, otkriva naš sugovornik.

Ivana Ivaničić studentica je treće godine preddiplomskog studija primijenjene umjetnosti smjer grafika, a Struja svijesti nastala je u periodu njezine samoizolacije. Oblikom poput obiteljskog doma – Struja svijesti predstavlja njezine misli i raspoloženja te kako nam je ona rekla „čisti je izraz onoga što je ona osjećala u trenutku kada je bila zatvorena u prostoru, u četiri zida“.

Izložba je bila otovrena od 17. siječnja pa sve do 11. veljače. (lj.h.)

Studentska prehrana

Student servis

Slobodno vrijeme